Kiedy za czas kwarantanny należy się wynagrodzenie?

Podczas trwania kwarantanny lub izolacji ubezpieczonemu przysługuje świadczenie chorobowe. Czy zawsze? Na jakich zasadach?

 

Osoba skierowana przez państwowego inspektora sanitarnego na kwarantannę lub izolację domową ma prawo do świadczeń z tytułu choroby na zasadach ogólnych. Musi jednak dostarczyć pracodawcy lub ZUS-owi dokument potwierdzający decyzję Sanepidu (może to zrobić po zakończeniu kwarantanny lub izolacji).

Na świadczenia z ZUS mogą liczyć także ubezpieczeni przedsiębiorcy. Gdy na kwarantannę zostanie skierowana osoba prowadząca działalność gospodarczą, która jest zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego, również ma prawo do zasiłku.

 

 UWAGA! Do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, który wprowadza możliwość pracy zdalnej za zgodą pracodawcy lub zatrudniającego w czasie poddawania się obowiązkowej kwarantannie przez pracownika (oczywiście o ile jego stan zdrowia i charakter obowiązków na to pozwalają). Dokument jest w fazie projektu – status prac można podejrzeć tutaj >> (klik). Przepis ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

 

Wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy

Wynagrodzenie za czas choroby oraz zasiłek chorobowy, to dla pracownika niemal to samo – różni się tym, kto wypłaca dane świadczenie.

Wynagrodzenie za czas choroby wypłaca pracodawca i przysługuje ono za okres nie dłuższy niż 33 dni choroby (lub 14 dni w przyp. pracowników powyżej 50 r.ż.) w roku. Po przekroczeniu tego limitu ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy i wówczas wypłatę realizuje ZUS.

Jeśli pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków, wówczas jego obowiązkiem jest przekazanie w ciągu 7 dni do ZUS-u decyzji odpowiednich służb o kwarantannie lub izolacji, by Zakład mógł wypłacić odpowiednie świadczenie.

Wysokość wynagrodzenia za czas choroby (tj. okres niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną) pracownikowi przysługuje prawo do 80% wynagrodzenia (chyba, że przepisy prawa pracy przewidują u danego pracodawcy wyższe wynagrodzenie z tego tytułu).

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

Dobrowolna kwarantanna lub izolacja

Jeśli ubezpieczony dobrowolnie i z własnej inicjatywy zdecyduje się na obycie kwarantanny i powstrzymywanie się w tym czasie od świadczenia pracy (i nie może okazać się zaświadczeniem lekarskim o niezdolności do pracy ani decyzją inspektora sanitarnego nakazującej izolację), wówczas nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

Osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, które zrezygnowały z opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe, także nie są uprawnione do otrzymania świadczeń w związku z odbywaniem obowiązkowej kwarantanny.

 

Kwarantanna dziecka, zamknięcie placówki opiekuńczej

Konieczność odbycia kwarantanny lub izolacji dziecka pracownika jest traktowana analogicznie, jak choroba dziecka. W takiej sytuacji rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego (na zasadach ogólnych) z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem.

Prawo do ww. zasiłku opiekuńczego przysługuje rodzicowi także w przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia przez nie ósmego roku życia, w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły.

Wartość zasiłku opiekuńczego wynosi również 80% miesięcznego wynagrodzenia. Wypłaca się je za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka (w tym za dni ustawowo wolne od pracy).

 

 

Zobacz także

Skomentuj