Praca zdalna na kwarantannie i podczas izolacji uregulowana! Nowelizacja u Prezydenta

Najnowsze przepisy umożliwiają osobom odbywającym kwarantannę pracę zdalną – sankcjonując powszechną praktykę. Analogiczne przepisy dotyczące zdalnej pracy podczas izolacji czekają na podpis Prezydenta.

 

W ostatnich miesiącach wielu pracodawcom sen z powiek spędzała praca zdalna pracowników w czasie odbywania przez nich kwarantanny lub izolacji domowej. Wreszcie doczekali się regulacji w tym zakresie. Kiedy zatem pracownik może świadczyć pracę, a kiedy nie?

 

Praca zdalna podczas kwarantanny uregulowana od 28 listopada

Odnośnie zdalnej pracy podczas kwarantanny weszła w życie ustawa z 28 listopada 2020 r., na mocy której pracownik odosobniony ze względu na kontakt z osobą zakażoną Sars-CoV-2 może wykonywać swoje obowiązki za zgodą pracodawcy lub zatrudniającego w sposób zdalny. Oczywiście charakter pracy musi na to pozwalać, pracownik musi mieć ponadto odpowiednie umiejętności techniczne i lokalowe do pracy w trybie home office. W takiej sytuacji nie przysługuje mu świadczenie chorobowe czy zasiłek chorobowy, ale wynagrodzenie za pracę (więcej tutaj >>). Wprowadzone przepisy potwierdziły jedynie stosowaną dotychczas praktykę.

 

Home office podczas izolacji czeka na podpis

W przypadku obowiązkowej izolacji domowej dotychczasowe przepisy nie zezwalały na pracę zdalną, choć eksperci mieli na ten temat różne opinie. Powodem kontrowersji był fakt, że takiej izolacji poddawana jest osoba, która uzyskała pozytywny wynik testu w kierunku COVID-19 – czyli jest chora. Jednak jej stan zdrowia jest na tyle dobry, że nie wymaga hospitalizacji – a zatem czy może świadczyć pracę z domu? Wielu zakażonych przechodzi tę chorobę bezobjawowo, stąd do podpisu Prezydenta trafiła nowelizacja ustawy, dzięki której przepisy dotyczące pracy na izolacji będą zrównane z tymi dotyczącymi kwarantanny. Zgodnie z tą nowelizacją w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych będą mogły – za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego – świadczyć pracę w trybie zdalnym. Jeśli pracownik zdecyduje się na świadczenie pracy, nie będzie mu przysługiwało wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy, ale otrzyma wynagrodzenie za pracę.

Niestety przepisy te wciąż nie rozwiązują wszystkich problemów, z jakimi zmagają się pracodawcy i osoby zatrudniające. Kłopot nadal pojawia się np., gdy stan zdrowia osoby będącej w izolacji domowej ulegnie pogorszeniu po zadeklarowaniu przez nią świadczenia pracy w formie zdalnej.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

Zobacz także

Skomentuj