Kryzysowy lider #5: Pakiet kluczowych cech kryzysowego lidera wg badań

Jakie cechy u liderów badacze uznali za kluczowe po kryzysie z 2009 roku? Poniżej lista cech, które także podczas koronakryzysu zdają się najistotniejsze.

 

Analizy Antal International – międzynarodowej korporacji działającej w obszarze rekrutacji – wskazują, że bardzo ciężko jest stworzyć uniwersalny zestaw cech dobrego lidera kryzysowego. Dlaczego? Ponieważ określenie, kogo tak naprawdę potrzebuje firma, zależy przede wszystkim od niej samej i jej otoczenia. Jednak po wybuchu ostatniego światowego kryzysu finansowego badacze z Antal pokusili się o stworzenie możliwie ogólnego wykazu cech szczególnie istotnych w obliczu spowolnienia gospodarczego. Ilustruje je poniższa tabela.

 

Źródło: Antal International, listopad 2009 r.

 

3 kluczowe cechy kryzysowego menedżera 

Inne dane z tamtego okresu – płynące z raportu „Polski menedżer w czasach kryzysu” (będącego uzupełnieniem badania w ramach programu Talent Club – Polski Menedżer 2009) – dowodzą, że TOP 3 najważniejszych cech menedżera w trudnych czasach, to:

 1. elastyczność w podejściu do problemu (65 proc.),
 2. umiejętność zarządzania ludźmi (64 proc.),
 3. kreatywność i doświadczenie (po 51 proc.).

Według respondentów menedżer, mimo funkcjonowania w sytuacji kryzysu, nie może działać bezpardonowo, manipulować, autorytarnie rozwiązywać problemów, ani bezwzględnie dążyć do celu. Powinien otoczyć się ludźmi, z którymi dobrze mu się pracuje i którzy potrafią współtworzyć przyjazną atmosferę pracy. Menedżerowie za zbędne lub niepotrzebne uznali tym samym cechy do niedawna przypisywane najlepszej kadrze kierowniczej brutalnego świata biznesu. Pozostałe cechy prezentuje poniższy wykres.

 

 

 

autor: Honorata Zakrzewska-Krzyś

 

____________________________________________

Cykl publikacji pt.: „Kryzysowy lider”

Kontynuujemy cykl artykułów, który obejmuje praktyczne informacje na temat cech i umiejętności, jakie powinni posiadać przywódcy liczący na sukces w czasach spowolnienia gospodarczego i pandemii, ale nie tylko. Kolejne odcinki noszą następujące tytuły:

 1. Jak być przywódcą w dobie tzw. VUCA?
 2. Sekretny składnik sukcesu na turbulentne czasy
 3. Jak rozwijać kompetencje miękkie?
 4. Niewybaczalne braki kompetencyjne liderów w kryzysie
 5. Pakiet kluczowych cech kryzysowego lidera wg badań
 6. Trzy obszary do poprawy u liderów w opinii pracowników
 7. Dodatkowe wyzwania komunikacyjne w realiach zdalnej pracy
 8. TOP 10 zachowań menedżerów wg projektu OXYGENE Google
 9. Wielcy liderzy w opinii Tomasza Wróblewskiego – prezesa Grant Thornton Polska
 10. Najlepszy lider i menedżer wg Moniki Smulewicz – dyrektor zarządzającej outsourcingiem rachunkowości, kadr i płac w Grant Thornton Polska
 11. Check lista: składniki dobrego przywództwa
 12. Miejsce na etykę w kryzysowych okolicznościach
 13. Z boskiego nadania?
 14. Czasy jednostek minęły
 15. Gdzie się podziali ci wszyscy liderzy?

mm

Specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także

Skomentuj