Co będzie z wynagrodzeniami po pandemii?

Raport Grant Thornton o rynku pracy z kwietnia br. pokazuje, że pracodawcy rekrutują już tak intensywnie, jak przed pandemią. A co oferują kandydatom? Jakie trendy w wynagrodzeniach obowiązują w 2021 roku i szykują się na następne lata?

 

Paradoksalnie na plus kryzysowi wywołanemu przez COVID-19 można zapisać, że dał firmom okazję do rewizji strategii wynagradzania. To zaś pozwoliło zidentyfikować obszary wymagające poprawy i ulepszenia – także w kontekście trwających prac w Parlamencie Europejskim w zakresie transparentności wynagrodzeń. Planowane unijne rozwiązania w perspektywie ok. dwóch lat wymuszą na pracodawcach konieczność wywiązania się z dodatkowych obowiązków.

 

Chcesz się dowiedzieć jakie są założenia projektu wspomnianej równościowej dyrektywy dotyczącej wynagrodzeń i co oznaczają w praktyce dla pracodawców? Pobierz Purpurowy Informator Grant Thornton pt.: „Nowoczesna i antydyskryminacyjna polityka płacowa” >> (klik).

 

Jakie są trendy dotyczące polityki wynagrodzeń w 2021 roku?

Wiele organizacji na całym świecie w pandemicznych realiach przyjęło lub zostało zmuszonych do przyjęcia nowego podejścia do polityki płacowej. Głównym powodem były konsekwencje finansowe kryzysu. Z drugiej strony okazało się, jak bardzo istotne dla pracowników (oprócz utrzymania pracy) stały się potrzeby w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia.

Badanie Willis Towers Watson pokazało, że już w maju 2020 roku aż 42 proc. organizacji planowało wprowadzenie zmian w swoich programach świadczeń w następstwie koronawirusa. Z kolei na rok 2021 około 48 proc. badanych firm planowało zwiększenie budżetu wynagrodzeń (badanie Analityka HR – 2 edycja HR Rebels).

 

Rekrutacje już takie, jak przed pandemią!

Zwiększanie budżetów wynagrodzeń nie wydaje się dziwne w kontekście często głębokich cięć, jakie na firmach wymusiła pandemia w 2020 roku. Ponadto wzrosły koszty pracy ze względu na zmianę stawki płacy minimalnej, stanowiącej punkt odniesienia w kształtowaniu funduszu płac. A jak wygląda kwestia samych ofert pracy? Nasz najnowszy raport pt. „Rynek pracy w czasie COVID-19” – edycja kwiecień 2021 >> (klik) dowodzi, że już teraz pracodawcy rekrutują tak intensywnie, jak przed pandemią!

 

Co stanie się z wynagrodzeniami po pandemii?

Pandemiczny i post pandemiczny świat pozostanie pełen niepewności. Firmy będą nadal stawały przed wyzwaniem zadbania o dobre samopoczucie pracowników oraz walki o ich zaangażowanie. Pomocne z pewnością będzie elastyczne podejście do strategii wynagradzania.

 

Wspieranie pracowników odpowiednią strategią płacową chyba jeszcze nigdy nie było tak ważne, jak obecnie. Organizacje, które się do tych oczekiwań dostosują – dzięki swojej szybkiej i adekwatnej reakcji – będą czerpały korzyści oraz przewagę z posiadania zaangażowanej kadry pracowników w tych trudnych i niepewnych czasach.

Wojciech Chromik, ekspert ds. rekrutacji w Grant Thornton

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

mm

Menedżer z ponad 18-letnim doświadczeniem w obszarze usług B2B, w tym ponad 12 lat na stanowiskach menedżerskich związanych z HR. Realizował projekty rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, prowadził i projektował centra oceny kompetencji (assessment/development centre) oraz wywiady kompetencyjne. Monitorował realizację projektów ocen pracowniczych. Pełnił funkcję doradczą i wspierającą dla menedżerów w obszarze rekrutacji i selekcji, diagnozy potrzeb szkoleniowych, ocen pracowników oraz motywowania. Specjalista w zakresie marketingu usług B2B, w tym organizacji konferencji i seminariów. W Grant Thornton realizuje projekty z zakresu HRM (rekrutacyjne, rozwojowe, reorganizacyjne, oceny kompetencji, audyty HR).

Zobacz także

Skomentuj