Covid-19 będzie chorobą zawodową na terenie UE, w Polsce już jest

Covid-19 ma zostać uznany za chorobę zawodową w UE w wybranych sektorach. Komisja Europejska wyda stosowne zalecenia i zaktualizuje wykaz zawodowych chorób do końca bieżącego roku.

 

W minionym tygodniu w Komitecie Doradczym UE ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy (ACSH) zostało zawarte porozumienie, zgodnie z którym – jak uzgodnili przedstawiciele unijnych państw oraz przedstawiciele pracowników i pracodawców – konieczne jest uznanie koronawirusa (COVID-19) za chorobę zawodową w wybranych sektorach. Przyjęto, że owymi sektorami mają być zwłaszcza: opieka zdrowotna, opieka społeczna, opieka domowa – ze względu na potencjalnie najwyższe ryzyko kontaktu z osobami zakażonymi. Podczas dyskusji ACSH podjęto również decyzję, że Covid-19 będzie uznawany za chorobę zawodową w trakcie trwania pandemii także w innych branżach – w przypadku działalności o udowodnionym ryzyku zakażenia w tych sektorach, w których występuje ognisko choroby.

 

Dalsze działania na szczeblu unijnym w sprawie Covid-19 jako choroby zawodowej

Komisja Europejska do końca bieżącego roku ma zaktualizować zalecenia dotyczące chorób zawodowych, uwzględniając pośród nich COVID-19. Jej celem jest lepsze przygotowanie wspólnoty na ewentualne przyszłe kryzysy zdrowotne (w tym ewentualne kolejne fale koronawirusa). W dalszej kolejności nowe zalecenia mają być wprowadzane na poziomach krajowych przez państwa członkowskie UE.

 

Choć kryzys sanitarny w Europie związany z pandemią COVID-19 staje się coraz mniej dotkliwy, a państwa członkowskie stopniowo znoszą ograniczenia, sytuacja epidemiologiczna pozostaje poważna. Od 12 maja 2022 r. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) klasyfikuje niektóre szczepy wariantu Omikron jako „budzące obawy”. W związku z tym uzasadnione jest wzmocnienie ochrony pracowników ze względu na możliwość wystąpienia kolejnych fal COVID-19 – podaje Komisja Europejska na swojej witrynie.

 

W Polsce Covid-19 jest już chorobą zawodową

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, jeśli w danym państwie członkowskim COVID-19 jest uznawana za chorobę zawodową, pracownicy z odpowiednich sektorów, którzy zachorowali na nią w miejscu pracy, mogą zgodnie z przepisami krajowymi nabyć określonych praw, np. do odszkodowania.

Polska należy do państw, w których Covid-19 jest uznawany za chorobę zawodową – zgodnie z regulacjami Ministerstwa Zdrowia z kwietnia 2020 roku. Resort zdrowia uznał wówczas COVID-19 za chorobę zakaźną, a tym samym za chorobę zawodową. Pierwotnie – choroba zakaźna wywołana wirusem SARS–CoV-2 była akceptowana w Polsce jako choroba zawodowa jedynie w zawodzie lekarza dentysty i lekarza. Obecnie również w innych zawodach, niż podane wyżej, COVID-19 jest uznawany za chorobę zawodową – jednak tylko wówczas, gdy zachorowanie nastąpiło w warunkach narażenia zawodowego, tj. w środowisku pracy bądź w związku ze sposobem jej wykonywania.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule >> Jednorazowe odszkodowanie wskutek choroby zawodowej, w tym COVID-19, czy wypadku przy pracy! <<

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

źródło: Komisja Europejska

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także