Kalkulator wynagrodzeń dla pracodawcy wg Polskiego Ładu 2.0 - część III: Ania Kowalska na urlopie macierzyńskim

Ania Kowalska zostaje mamą i przechodzi na urlop macierzyński – jak to policzyć od strony kadrowo-płacowej, żeby się zgadzało z najnowszymi regulacjami Polskiego Ładu 2.0?

 

Dziś kolejna część naszych publikacji z serii „Kalkulator wynagrodzeń wg Polskiego Ładu 2.0″. Dla przypomnienia: w odcinku nr 1 poznaliśmy główną bohaterkę – Anię Kowalską – która zawarła swoją pierwszą umowę o pracę (szczegóły tutaj >> ). Następnie Ania podjęła dodatkowe zatrudnienie na umowie cywilno-prawnej, u innego zleceniodawcy (przeczytasz więcej tutaj >> ). Czas płynął, kariera naszej bohaterki się rozwijała, podobnie jak jej życie prywatne – Ania Kowalska została mamą. Jak to policzyć od strony kadrowo-płacowej? Z perspektywy osoby rozliczającej jej wynagrodzenie, kalkulacje dotyczące urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego zasadniczo nie różnią się od wyliczeń zasiłku chorobowego. Poniżej szczegółowe informacje.

 

Urlop macierzyński/rodzicielski

Przy złożeniu wniosku w ustawowym terminie, wysokość zasiłku przysługującego osobie przebywającej zarówno na urlopie macierzyńskim, jak i rodzicielskim, wynosi 80% podstawy wynagrodzenia przez cały okres trwania w/w urlopów.

W przypadku złożenia przez pracownika wniosków oddzielnie, najpierw w sprawie urlopu macierzyńskiego, a następnie rodzicielskiego, początkowo (przez pierwszych 26 tygodni) wypłacany jest zasiłek w wysokości 100%, a następnie (przez drugie 26 tygodni) w wysokości 60% podstawy wynagrodzenia.

 

Kalkulator wynagrodzeń – urlop macierzyński/rodzicielski

Poniżej poglądowa część kalkulatora wynagrodzeń wg Polskiego Ładu 2.0.

 

Pobierz interaktywny Kalkulator do wyliczeń dla pracownicy na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim wg Polskiego Ładu 2.0!

 


 

Zapraszamy na kolejny odcinek „Kalkulatora wynagrodzeń wg Polskiego Ładu 2.0” Ani Kowalskiej, którego publikacja nastąpi 30 sierpnia 2022 roku.

W naszej serii ukazały/ukażą się:

  1. Ania Kowalska na umowie o pracę
  2. Ania Kowalska na umowie zlecenie i umowie o dzieło
  3. Ania Kowalska na urlopie macierzyńskim
  4. Ania Kowalska a zasiłek opiekuńczy przy chorobie dziecka
  5. Ania Kowalska dostaje mandat
  6. Ania Kowalska zmienia pracodawcę

 

W kolejnych odsłonach naszej serii „Kalkulatora wynagrodzeń dla pracodawców” Anna będzie się borykać z codziennymi sytuacjami, takimi jak choroba dziecka czy mandat. Zapraszamy do następnych odcinków opatrzonych szczegółowymi kalkulacjami, uwzględniającymi wszystkie obowiązujące w danej sytuacji wskaźnikistawki czy przeliczniki. Pozwolą one zarówno pracownikom działów kadrowo-płacowych, jak i samym pracodawcom, samodzielnie przeliczyć i przeanalizować koszty związane z zatrudnianiem pracowników w różnych życiowych sytuacjach.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

mm

Główny Specjalista/Koordynator ds. płac i kadr

Zobacz także

Skomentuj