Kalkulator wynagrodzeń część V - Ania Kowalska dostaje mandat skutkujący potrąceniem z wynagrodzenia

Ania Kowalska a potrącenie z pensji – interaktywny Kalkulator wynagrodzenia wg Polskiego Ładu 2.0.

 

Dziś już przedostatnia część naszych publikacji z serii „Kalkulator wynagrodzeń wg Polskiego Ładu 2.0″. Dla przypomnienia – w pierwszej części poznaliśmy nasza główną bohaterkę, tj. Anię Kowalską, która po studiach podjęła pierwszą pracę na etacie (szczegóły tutaj >>). Po pewnym czasie podjęła dodatkowe zatrudnienie w ramach umowy cywilno-prawnej, u innego zleceniodawcy (przeczytasz więcej tutaj >>), a później zmieniła się jej sytuacja rodzinna – została mamą i skorzystała z urlopu macierzyńskiego (na ten temat piszemy tutaj >>). Po standardowym okresie wróciła do pracy, ale niebawem jej dziecko zachorowało i Ania przez pewien czas musiała pobierać zasiłek chorobowy (o tym przeczytasz tutaj >>). W bieżącej części naszego kalkulatora Ania zorientowała się, że jej pensja jest niższa, niż być powinna. Okazało się, że pracodawca był zmuszony dokonać potrącenia z jej wynagrodzenia za niezapłacony mandat karny, który Ania dostała za niewłaściwe parkowanie, kiedy spieszyła się z dzieckiem do lekarza.

 

 Jak pracodawca powinien dokonywać potrąceń z wynagrodzeń? Poniżej tylko podstawowe zasady. Jest to temat rzeka – osoby szukające odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania zapraszam do bezpośredniego kontaktu pod adresem: jacek.kalinowski@pl.gt.com

 

Kluczowe zasady przy realizacji potrąceń z wynagrodzenia

Z wynagrodzenia można dokonać potrąceń:

  • dobrowolnych, tj. za zgodą pracownika (np. takich jak w przypadku karty Multisport)
  • oraz obligatoryjnych, tj. wynikających z tytułów egzekucyjnych.

Wynagrodzenie po potrąceniach nie może być niższe, niż ustawowo określona kwota wolna od potrąceń. Dotyczy to zarówno obowiązkowych, jak i dobrowolnych potrąceń z wynagrodzenia.

W przypadku zajęć komorniczych z wynagrodzenia można potrącić 50%, jednak w przypadku niższych wynagrodzeń musi zostać pracownikowi do wypłaty przynajmniej kwota wolna. Jedynym wyjątkiem są zajęcia alimentacyjne, które potrącamy w wysokości 60% i nie obowiązuje tutaj kwota wolna.

W przypadku umów cywilno-prawnych może zostać potrącone całe wynagrodzenie. Chyba, że umowa jest jedynym źródłem utrzymania danej osoby i pracodawca posiada takie oświadczenie od pracownika w formie pisemnej.

Więcej na temat dokonywania potrąceń z wynagrodzeń pisaliśmy >> TUTAJ <<.

 

Kalkulator wynagrodzeń wg Polskiego Ładu 2.0 – potrącenia z wynagrodzenia

Poniżej poglądowa część naszego kalkulatora.

 

Pobierz interaktywny Kalkulator wynagrodzeń wg Polskiego Ładu 2.0 – zajęcia i kwota wolna!

 


 

Już za tydzień ostatni odcinek „Kalkulatora wynagrodzeń wg Polskiego Ładu 2.0”, którego publikacja nastąpi 13 września 2022 roku. Ania Kowalska zmieni pracodawcę – podpowiemy, jak wyliczyć jej odprawę. Zapraszamy!

 

W naszej serii z wynagrodzeniami Ani Kowalskiej ukazały/ukażą się:

  1. Ania Kowalska na umowie o pracę
  2. Ania Kowalska na umowie zlecenie i umowie o dzieło
  3. Ania Kowalska na urlopie macierzyńskim
  4. Ania Kowalska a zasiłek opiekuńczy przy chorobie dziecka
  5. Ania Kowalska dostaje mandat
  6. Ania Kowalska zmienia pracodawcę

 

Jak zawsze pozostajemy do Twojej dyspozycji, służąc swoim doświadczeniem i pomocą >> 

 

mm

Główny Specjalista/Koordynator ds. płac i kadr

Zobacz także

Skomentuj