Flash news - podsumowanie grudnia 2022 na blogach kadrowym i księgowym Grant Thornton

Zapraszam na podsumowanie grudnia 2022 roku na blogu kadrowym oraz księgowym ekspertów Grant Thornton – miesiąca wieńczącego naprawdę trudny rok.

 

Grudzień 2022, tak jak i większość mijającego roku – zwłaszcza od momentu ataku Rosji na Ukrainę – stał pod znakiem zmagań z inflacją (CPI zbliżającą się do 20%), rosnącymi stopami procentowymi i ciągłymi zmianami w przepisach. Początek miesiąca zdominowało zamieszanie wokół zamrożenia cen gazu w 2023 r. na poziomie z 2022 r., m.in. dla odbiorców indywidualnych (stosowną ustawę najpierw uchwalił Sejm, po czym w drugiej połowie grudnia podpisał Prezydent), następnie minister finansów podpisała rozporządzenie wydłużające stosowanie zerowej stawki VAT na żywność do końca czerwca 2023 r., a 15 grudnia Sejm uchwalił ustawę budżetową na rok 2023. To wszystko przy niesłabnących głosach krytyki zarówno ze strony opozycji, jak i ekonomistów, ale także przy jednym z najgorszych wskaźników zaufania polskich konsumentów w historii tego badania (w grudniu 2022 r. odnotowano najgorszy w historii grudniowy BWUK od 2004 r., czyli bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, syntetycznie opisujący aktualne tendencje konsumpcji indywidualnej). Polacy deklarowali znacznie niższe bożonarodzeniowe wydatki i z niepewnością wyczekiwali nadchodzącego roku.

A co działo się w obszarze finansowo-księgowym i kadrowo-płacowym? Sejm po wielu miesiącach działań zakończył prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, dzięki czemu praca zdalna trafi na stałe do polskiego porządku prawnego, a pracodawcy uzyskają możliwość badania pracowników alkomatem czy narkotestem. Poznaliśmy też wysokość składek na ZUS jakie będą obowiązywać od 2023 roku – będzie to najwyższa w historii podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców. Na jakie kwoty trzeba się przygotować? Sprawdźcie koniecznie! Na naszym blogu pisaliśmy również o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, które zmienią się w 2023 roku aż dwukrotnie. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. minimalna paca wyniesie 3490 zł brutto – oznacza to wzrost o 480 zł w stosunku do najniższej stawki, jaka obowiązywała w 2022 r., zaś od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. będzie to już 3600 zł brutto – oznacza to wzrost o 590 zł w stosunku do najniższej płacy z 2022 roku.

 

A o czym jeszcze ciekawym pisali eksperci Grant Thornton na naszych stronach?

Jak informują nasi koledzy z kancelarii prawnej, miniony rok zapisze się jako jeden z rekordowych pod względem zmienności polskich przepisów. Przedsiębiorcy wejdą w nowy, 2023 rok, z bagażem wyzwań w obszarze prawnym. Więcej: TOP 8 zmian i wyzwań w obszarze prawa w 2023 r. Przedsiębiorco przygotuj się na nowy rok!

Opracowanie polityki prywatności dla biznesu typu e-commerce może nastręczać pewnych trudności. Kacper Rączkowiak opisuje jaki powinien być zakres zawartych w niej informacji, jakie są podstawy przetwarzania danych osobowych, kto jest odbiorcą danych – to tylko kilka z obszarów, na które nasz ekspert zwraca uwagę. Szczegóły: Jak skonstruować informację o przetwarzaniu danych osobowych w e-commerce, czyli politykę prywatności

Z kolei Katarzyna Mróz i Łukasz Boszko w najnowszym Purpurowym Informatorze pochylili się nad formularzem PIT-2 i wiążącymi się z nim wątpliwościami podatników – zapraszam do lektury dostępnej tutaj: Nowy PIT-2: od kiedy, terminy, umowa zlecenie i o pracę [INFORMATOR] 

Jak wynika z najnowszej edycji naszego badania „Pensje i zatrudnienie – plany pracodawców”, jedynie 13% średnich i dużych firm planuje w 2023 roku podnieść zatrudnienie. To o dwie trzecie mniej niż przed rokiem. Odsetek firm planujących zwolnienia wzrósł natomiast do 23%. Szczegółowe dane i wyliczenia tutaj: Pracodawcy chcą podnosić płace, ale ciąć zatrudnienie

Jako, że praca księgowego oraz kadrowego wymaga doskonałej organizacji i elastyczności względem zmieniających się przepisów, jak co miesiąc dzielimy się kalendarzami pomocnymi w codziennej organizacji pracy, dzięki którym będziecie na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami i ważnymi terminami.

 

Na naszej głównej witrynie w listopadzie ukazało się kilka bardzo ciekawych raportów:

 

A oto kilka wybranych publikacji, jakie pojawiły się w minionym miesiącu na blogu Poradnik HR:

Z kolei z bloga Księgowość jest sexy wybrałam dla Was zwłaszcza te artykuły:

 

Natomiast na domowej witrynie Grant Thornton Waszej uwadze polecam następujące teksty i opracowania:

 

Mam dla Was także zapowiedź fantastycznego wydarzenia z Grant Thornton!

Serdecznie zapraszam do udziału w kolejnej edycji „Nowy Rok z Grant Thornton” – naszej bezpłatnej, czterodniowej konferencji online, podczas której nasi eksperci przybliżą ważne dla firm tematy, jakie warto mieć na uwadze wchodząc w kolejny rok.

 

Uwaga – PLEBISCYT!

Jeszcze do 4 stycznia możecie wziąć udział w plebiscycie na kadrowe i księgowe wyrażenie roku. Których słów i wyrażeń używaliście najczęściej, w kontekście księgowym i kadrowym, w 2022 roku?

 

Chcecie być na bieżąco? Zapraszam do regularnego odwiedzania naszych stron:

🌐http://poradnikhr.blog/​​

🌐http://ksiegowoscjestsexy.blog/​​

🌐http://doradcypodatkowi.blog/​​

🌐https://grantthornton.pl/​​

#Księgowość​​ #Kadry​​ #Rachunkowość​​ #Outsourcing​​

 

mm

Menedżer ds. marketingu w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Kasia ma wieloletnie doświadczenie w budowaniu zespołów i zarządzaniu ludźmi oraz w zarządzaniu projektami. Jest odpowiedzialnym liderem stawiającym w centrum swój zespół, który zawsze wspiera oraz menedżerem silnie zorientowanym na wyniki. W pracy stawia na trwałe relacje biznesowe, a także kreatywność i ciągły rozwój, które zapewniają elastyczność niezbędną do znajdowania odpowiedzi na nieustannie zmieniające się warunki rynkowe.

Zobacz także

Skomentuj