Zapraszam na podsumowanie maja 2024 roku na eksperckich blogach kadrowym i księgowym oraz na domowej witrynie Grant Thornton.
Maj był w Polsce miesiącem pełnym różnorodnych wydarzeń. Oprócz świętowania 20. rocznicy przyjęcia do Unii Europejskiej, toczyła się intensywna kampania do europarlamentu. Dodatkowo, rozpieszczająca pogoda i dwa długie weekendy dopełniają obrazu tego miesiąca. Jednak, poza atmosferą wyborczej gorączki i celebracji, ten miesiąc przyniósł także szereg istotnych zmian o znaczącym wpływie na pracowników i pracodawców. Były to m.in.: nowelizacja przepisów UoR obowiązująca od 8 maja br., wprowadzająca przede wszystkim nowe obowiązki sprawozdawcze dla przedsiębiorstw wielonarodowych; przyjęcie przez Sejm ustawy implementującej dyrektywę UE 2019/1937, która wprowadza ochronę sygnalistów – nowe przepisy wymagają od firm zatrudniających powyżej 50 osób przygotowania procedur zgłoszeniowych i ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa; rewolucja w Kodeksie pracy – planowane są zmiany zasad wyliczania stażu pracy!
Zapraszam do lektury Flash news, w którym znajdziecie Państwo szczegółowe analizy i komentarze naszych ekspertów na temat tych ważnych zmian i wiele więcej.
A oto co ciekawego wydarzyło się, co ma wpływ na pracowników i pracodawców, o czym ciekawym informowali nasi eksperci!
· W kwietniu Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) wprowadziła nowy standard MSSF 18 „Prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych”. Zastąpi on dotychczasowy MSR 1 i znacząco wpłynie na sposób raportowania wyników finansowych spółek, poprawiając przejrzystość i porównywalność danych. MSSF 18 wprowadza m.in. nowe kategorie przychodów i kosztów oraz wymogi dotyczące ujawniania specyficznych wskaźników zdefiniowanych przez zarząd. Nowy standard będzie obowiązywał od 1 stycznia 2027 r., dając spółkom czas na przygotowanie się. Przeczytajcie Państwo artykuł Katarzyny Juszkiewicz i Piotra Schrammy, aby dowiedzieć się, jakie zmiany czekają sprawozdawczość finansową i jak wpłyną na inwestorów. >> MSSF 18 – jest nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej
· Od 8 maja br. obowiązują znowelizowane przepisy UoR, wprowadzające przede wszystkim nowe obowiązki sprawozdawcze dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Nowelizacja ustawy o rachunkowości rozszerza katalog sprawozdań, wymagając m.in. raportów dotyczących płatności na rzecz administracji publicznej. Ponadto, wprowadza zmiany techniczne i porządkujące, w tym dostosowanie wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych przekazywanego organizacjom pożytku publicznego. Część przepisów dotyczących sprawozdań wejdzie w życie 22 czerwca 2025 roku. >> Dziś weszła w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości – wielonarodowe przedsiębiorstwa mają nowe obowiązki sprawozdawcze
· W dniu 23 maja 2024 r., po przeszło 2 latach prac nad różnymi wersjami projektów, Sejm przyjął ustawę implementującą dyrektywę UE 2019/1937, wprowadzającą ochronę sygnalistów. Nowe przepisy wymagają od firm zatrudniających powyżej 50 osób przygotowania procedur zgłoszeniowych i ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa. Ustawa precyzuje status prawny sygnalisty, warunki objęcia ochroną oraz środki zapobiegające działaniom odwetowym. Dowiedz się więcej o kluczowych zmianach i ich wpływie na przedsiębiorstwa. Zapraszam do lektury artykułu koleżanek i kolegów z Kancelarii Prawnej Grant Thornton (Jolanta Zarzecka-Sawicka, Michał Mieszkowski, Karolina Karpińska), aby poznać szczegóły nowych regulacji i przygotować się na nadchodzące zmiany. >> Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm
· Klaudia Ziętkowska podaje, że 13 maja 2024 roku projekt numer UD59 (nowelizacja Kodeksu Pracy) trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie spójnych zasad ustalania stażu pracy, obejmujących różne formy zatrudnienia, takie jak umowy cywilnoprawne czy prowadzenie działalności gospodarczej. Zmiany te mają zapewnić równy dostęp do uprawnień pracowniczych dla wszystkich. Co ma się zmienić i dokładnie dla kogo? >> Nadchodzi rewolucja w Kodeksie pracy – będą zmiany zasad wyliczania stażu pracy!
· Jest projekt ustawy wprowadzający globalny podatek minimalny. Ten nowy podatek, zwany podatkiem wyrównawczym, ma na celu eliminację praktyk unikania opodatkowania przez międzynarodowe przedsiębiorstwa. Będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 roku i dotknie duże podmioty, których skonsolidowane przychody przekraczają 750 milionów euro i których efektywny podatek dochodowy jest poniżej 15%. Ich obowiązek będzie polegał na zapłacie różnicy między minimalną stawką podatku a efektywną stawką w danym kraju. Szczegóły znajdziecie Państwo w artykule Angeliki Szczypiorowskiej >> Globalny podatek minimalny – jest projekt ustawy!
· Według danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton Poland, w kwietniu liczba ogłoszeń była tylko o 1% niższa niż przed rokiem, choć jeszcze niedawno spadki przekraczały 20%. Czy to koniec kryzysu w rekrutacjach? Jak komentuje Magdalena Marcinowska – „Rosnąca do rekordowego poziomu liczba benefitów oferowanych przez pracodawców to kolejny optymistyczny element najnowszej edycji naszego badania. Pracodawcy nie tylko zwiększają liczbę uruchamianych procesów rekrutacyjnych, ale też wzbogacają swoją ofertę pod względem benefitów. To dobry znak, bo pokazuje, że są zdeterminowani i przygotowują się na kolejny etap walki o najlepszych pracowników. Zarówno tych nowych, jak i obecnych.” Szczegóły najdziecie Państwo w naszym raporcie >> Mocne odbicie w liczbie ofert pracy
A o czym jeszcze ciekawym pisali nasi eksperci na naszych stronach?
- Z okazji obchodzonego 26 maja Dnia Matki oraz 23 czerwca Dnia Ojca ekspertki z Grant Thornton (Marta Pypłacz, Katarzyna Mróz, Ewelina Kubiczek, Joanna Łoniewska, Honorata Zakrzewska-Krzyś, Ania Mrozek, Ania Krasoń, Karolina Nowak-Kozłowska, Iza Maindok, Marcela Nowak, Ola Zięba) przygotowały prezent dla rodziców w postaci kompendium wiedzy o uprawnieniach rodzicielskich. Purpurowy Informator zawiera szczegółowe omówienie najważniejszych aspektów prawnych i praktycznych związanych z korzystaniem z przywilejów przysługujących rodzicom w Polsce. Zapraszam do pobierania i lektury >> Pracownicze uprawnienia rodzicielskie 2024. Urlopy, świadczenia, wnioski
Na głównej stronie GT https://grantthornton.pl/artykuly/ znajdziecie Państwo również oddzielne artykuły, które szerzej omawiają każde z zagadnień poruszanych w informatorze. - Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (NIS2) >>Jak informuje Paulina Wójcik, regulacja ma na celu dostosowanie przepisów krajowych do wymogów Dyrektywy UE 2022/2555 w sprawie środków na rzecz wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa w Unii. Nowe przepisy wprowadzają kategorie „podmiotów kluczowych” i „podmiotów ważnych”, które będą głównymi adresatami obowiązków wynikających z Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Podmioty te będą musiały dokonać samorejestracji i wdrożyć system zarządzania bezpieczeństwem informacji. Zmiany obejmują również usprawnienie procedur zgłaszania incydentów oraz znaczące podwyżki kar za nieprzestrzeganie przepisów. Przeczytajcie Państwo artykuł, aby być na bieżąco z nowymi regulacjami.
- Zwolnienia grupowe to obecnie temat spędzający sen z powiek zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom. To proces wymagający od pracodawcy spełnienia szeregu obowiązków, ściśle określonych w prawie pracy. Kiedy firma zatrudniająca co najmniej 20 pracowników zmuszona jest do zwolnienia określonej liczby pracowników w krótkim czasie, konieczne jest zawiadomienie związków zawodowych, powiatowego urzędu pracy i przeprowadzenie konsultacji z przedstawicielami pracowników. W artykule Marty Romanowskiej znajdziecie Państwo szczegółowe informacje na temat obowiązków pracodawcy, procedur oraz praw przysługujących zwalnianym pracownikom. Dowiecie się, jakie kroki należy podjąć, aby proces przebiegał zgodnie z przepisami i jakie wsparcie mogą otrzymać zwalniani pracownicy. >> Zwolnienia grupowe – jakie obowiązki ma pracodawca?
- Czym właściwie jest polityka rachunkowości i dlaczego jest tak istotna dla firm? Polityka rachunkowości to zestaw zasad i praktyk, które określają sposób prowadzenia księgowości w danej jednostce gospodarczej. Ale co dokładnie powinna zawierać taka polityka i kto jest odpowiedzialny za jej tworzenie i aktualizację? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele ciekawych informacji na temat zmian w przepisach dotyczących polityki rachunkowości znajdą Państwo w artykule Martyny Strug. >> Jak dokonać aktualizacji polityki rachunkowości w przypadku wystąpienia takiej konieczności?
- Według najnowszych przepisów, obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) ma wejść w życie od 1 lutego 2026 roku dla dużych podmiotów (o obrotach przekraczających 200 mln złotych) i od 1 kwietnia 2026 roku dla wszystkich podmiotów. Ministerstwo Finansów planuje jednak testować KSeF wcześniej poprzez kontrolowane wprowadzenie go dla niektórych firm już od lipca 2025 roku. Czy niektóre firmy będą musiały wdrożyć KSeF wcześniej? Szczegóły opisuje Martyna Strug >> Jakie są aktualne terminy obowiązywania KSeF i czy będzie konieczność jego wcześniejszego wdrożenia?
Na naszej głównej witrynie w maju ukazało się kilka ciekawych raportów!
· Polski biznes podzielony w kwestii euro – Jak zauważa Grzegorz Taraszkiewicz-Sirocki kwestia przyjęcia euro w Polsce to temat, który wzbudza wiele emocji i debat. Najnowsze badanie Grant Thornton pokazuje, że 48% szefów średnich i dużych firm chciałoby, aby Polska przyjęła unijną walutę. Choć jest to nieco mniej niż przed rokiem, to wciąż istnieje istotne zainteresowanie. Co stoi za tą zmianą nastrojów? Sprawdźcie Państwo, jak zmienia się podejście polskich przedsiębiorców i jak kurs złotego wpływa na tę decyzję.
· Podatkowa Grupa Kapitałowa – kiedy warto rozważyć jej utworzenie? [INFORMATOR] – Jak zauważają autorzy informatora: Grzegorz Szysz i Marcin Szuflar – Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) to rozwiązanie, które może przynieść korzyści wielu podmiotom działającym w ramach jednej grupy kapitałowej. Pomimo potencjalnych oszczędności podatkowych i uproszczenia procedur, PGK nie cieszy się dużą popularnością w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są korzyści z utworzenia PGK oraz jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z tego narzędzia podatkowego? Zapraszam do lektury.
· Fundacja rodzinna w liczbach – wnioski po pierwszym roku jej funkcjonowania – Fundacje rodzinne to nie tylko sposób na przekazanie wartości i zasobów na przyszłe pokolenia, jak przekonują autorzy: Bartek Stephan, Maja Jabłońska, Alicja Bańczerowska, Maria Katańska-Gromada i Wojciech Rzepiński – ale także skuteczna forma zarządzania majątkiem i inwestycjami. Sprawdź, jakie korzyści niosą za sobą fundacje rodzinne oraz jakie są tendencje wśród fundatorów i beneficjentów tych instytucji. Zachęcam do pobierania raportu, by dowiedzieć się więcej na temat strategii długoterminowego planowania i inwestowania.
Z kolei z bloga Księgowość jest sexy polecam poniższe artykuły…
Zwrot nadpłaty podatku PIT (automatyczny) w 2024 roku – co warto wiedzieć?
Organy podatkowe wymagają od podatników przesłania dodatkowych plików JPK!
Reklamacja – kiedy należy rozliczyć korektę wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT)?
Rząd chce wprowadzić certyfikację dla wykonawców – nadchodzi nowa era zamówień publicznych?
Korekta przychodów i kosztów w podatku dochodowym – jak ją zrobić?
Nowa interpretacja Ministerstwa Finansów dotycząca opodatkowania VAT w szkolnictwie wyższym
Oto kilka wybranych publikacji, jakie pojawiły się w minionym miesiącu na blogu Poradnik HR, które polecam!
Odprawa emerytalna – co warto o niej wiedzieć?
Alert! I rata odpisu na ZFŚS tylko do 31 maja 2024!
Rośnie limit dorabiania do „wcześniejszej” emerytury lub renty – od 1 czerwca 2024 roku
Natomiast z domowej witryn Grant Thornton uwadze polecam następujące teksty i opracowania:
Czy wypłaty dywidend do spółek holdingowych będą pod lupą organów podatkowych?
Fundacja rodzinna w testamencie
Znaczący wzrost liczby kontroli w zakresie podatku u źródła (WHT)
Jak wykorzystać politykę cen transferowych do realizacji obowiązków w zakresie cen transferowych?
Elastyczna organizacja pracy dla rodziców dzieci do lat 8 – najważniejsze informacje – Czytaj więcej w cyklu o uprawnieniach rodzicielskich
Zaproszenie!
· 6 czerwca – Webinar: 10 wyzwań związanych z ochroną danych osobowych – na co warto zwrócić uwagę w 2024 r.?
Przed jakimi wyznawaniami stoją przedsiębiorcy w zakresie ochrony danych osobowych w 2024 r.? Serdecznie zapraszamy na bezpłatny webinar Grant Thornton i Business Centre Club, podczas którego postaramy się przybliżyć wyzwania RODO w 2024 roku.
Szczegóły i rejestracja na stronie – https://tinyurl.com/37jpm3f2
- 7 czerwca – Śniadanie biznesowe: Omówienie rewolucyjnych zmian w prawie pracy i ich wpływu na firmy
Ustawa o ochronie sygnalistów, dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń, praca zdalna – to niewątpliwie duże wyzwania, z którymi w 2024 muszą mierzyć się firmy. Serdecznie zapraszamy 7 czerwca do biura Grant Thornton w Warszawie na bezpłatne spotkanie, podczas którego omówimy szczegółowo te zagadnienia, wskażemy najbardziej problematyczne kwestie i podpowiemy co warto zrobić, aby przygotować się na planowane zmiany. Spotkanie poprowadzi Jolanta Zarzecka-Sawicka – Partner, Radca prawny, Zespół Kancelarii Prawnej, Grant Thornton.
Szczegóły i rejestracja na stronie – https://tinyurl.com/mrx97zvk
- 19 czerwca – Dzień otwarty ESG w Grant Thornton: Praktyczne podejścia do skutecznego raportowania zrównoważonego rozwoju
Serdecznie zapraszamy już 19 czerwca na dzień otwarty ESG w Grant Thornton! Podczas naszego wydarzenia online podzielimy się pierwszymi doświadczeniami z raportowania ESG, a także przedstawimy wyzwania i szanse związane z raportowaniem zrównoważonego rozwoju.
Szczegóły i rejestracja na stronie – https://tinyurl.com/5arh87sj
Polecam Lekturze!
Majowo-czerwcowe wydanie FOCUS ON Business, w który zajedziecie Państwo m.in. artykuł Magdaleny Marcinowskiej Partner z Grant Thornton „Sektor BSS w Polsce – już nie tańszy, za to dojrzalszy!”
- https://focusonbusiness.eu/pl/magazyn/focus-on-business-16-m… (wydanie PL),
- https://focusonbusiness.eu/en/magazine/focus-on-business-16-… (wydanie EN).
FOCUS ON Business Polska w wersji papierowej dostępny jest także w wybranych salonach Empik Group w całej Polsce.
Raport Roczny Pro Progressio 2023, w którym to nasz Partner Zarządzający Edward Nieboj został wyróżniony tytułem „Tygrysa Biznesu.” To wyróżnienie jest dowodem na ogromną pracę i zaangażowanie Edka w rozwój naszej firmy oraz sektora nowoczesnych usług biznesowych (BSS). Jego wizja biznesowa, determinacja w dążeniu do doskonałości oraz codzienne wsparcie nieustannie inspirują nas do działania i osiągania coraz lepszych wyników.
Tytuł „Tygrys Biznesu” jest przyznawany od 2015 roku przez Pro Progressio w ramach Raportu Rocznego. W tej publikacji autorzy dzielą się spostrzeżeniami dotyczącymi rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu oraz prezentują listę osób i firm, które znacząco wpływają na rozwój branży w Polsce i za granicą.
Raport dostępny jest do pobrania po zalogowaniu na platformie Arena: https://lnkd.in/d3pkcfz7
(sekcja: RAPORTY → Raporty Pro Progressio).
Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do regularnego odwiedzania naszych stron:
🌐 http://ksiegowoscjestsexy.blog/