Flash news - podsumowanie października 2023 na blogach kadrowym i księgowym Grant Thornton

Zapraszam na podsumowanie października 2023 roku na blogu kadrowym oraz księgowym ekspertów Grant Thornton – miesiąca zdominowanego przez wybory do Sejmu i Senatu, które już przeszły do historii jako te, które miały rekordową frekwencję 74,38%!

 

Oprócz wyborczych emocji, październik przyniósł również kilka istotnych zmian, które znacząco wpłyną na pracowników i pracodawców. Dotyczą one m.in. możliwości wnioskowania o zwrot kosztów za zakup kas fiskalnych w przypadku zarówno osób fizycznych, jak i organizacji. Ponadto 16 października br. weszły w życie unijne rozporządzenia dot. jednolitego tekstu międzynarodowych standardów rachunkowości (MSR). W 2024 roku będziemy natomiast świadkami istotnych zmian w przepisach dotyczących działalności nierejestrowanej w Polsce. Czy będzie można osiągnąć przychód około 38 700 zł rocznie – czyli do 3225 zł miesięcznie – bez zakładania firmy? Komisja Europejska przyjęła właśnie przyszłoroczny plan prac, w ramach którego zamierza między innymi wywiązać się z obietnicy redukcji obciążeń sprawozdawczych dla przedsiębiorców o 25%. Jak zamierza to osiągnąć?

 

Szczegóły tych zmian i wiele więcej, choćby np. na temat powszechnie elektryzującego tematu KSeF, znajdziecie Państwo w wybranych do niniejszego zestawienia artykułach – zapraszam do lektury.

 

Co ciekawego wydarzyło się, mającego wpływ na pracowników i pracodawców, o czym informowali nasi eksperci?

·      Jak informuje w swoim artykule Aleksandra Bartkowska, jest już możliwość uzyskania zwrotu kosztów za zakup kas fiskalnych. To znakomita wiadomość zarówno dla osób fizycznych, jak i organizacji, takich jak stowarzyszenia czy fundacje. Ministerstwo Finansów ogłosiło wprowadzenie tej nowej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym, co pozwoli składać wnioski o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej w formie elektronicznej. Specjalny kreator ułatwia proces, prowadząc użytkownika krok po kroku. To doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu i środków, unikając konieczności wizyty w urzędzie. Szczegóły w artykule >> Alert! Zwrot kosztów za zakup kas fiskalnych dla osób fizycznych i organizacji przez e-US!

·       16 października br. weszło w życie unijne rozporządzenie dot. jednolitego tekstu międzynarodowych standardów rachunkowości (MSR), opublikowane przez Komisję Europejską 13 sierpnia br. Ma ono ułatwić korzystanie z MSR obowiązanym podmiotom. Honorata Zakrzewska-Krzyś wyjaśnia, jakie są kluczowe założenia nowego rozporządzenia >> Wchodzi w życie unijne rozporządzenie dotyczące MSR

·       Czy w 2024 roku będzie można osiągnąć przychód około 38 700 zł rocznie – czyli do 3225 zł miesięcznie – bez zakładania firmy? Czy limit będzie liczony rocznie, zamiast miesięcznie?‍ W 2024 roku będziemy świadkami istotnych zmian w przepisach dotyczących działalności nierejestrowanej w Polsce. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy prowadzą lub planują prowadzić taką działalność. Zapraszam do lektury artykułu autorstwa Martyny Strug >> Będzie nowy sposób wyliczania limitu dla działalności nierejestrowanej w 2024 roku?

·      Komisja Europejska ogłosiła plan prac na przyszły rok, w ramach którego koncentruje się na uproszczeniu przepisów regulujących działalność firm i życie obywateli. Jednym z kluczowych celów Komisji jest ograniczenie wymogów sprawozdawczych dla firm o 25%, przy jednoczesnym zachowaniu norm społecznych, bezpieczeństwa, ochrony konsumentów oraz standardów środowiskowych i gospodarczych. Postępy w realizacji tego celu będą monitorowane i publikowane corocznie. Czy to oznacza, że obciążenia związane ze sprawozdawczością staną się mniej uciążliwe? Co jeszcze przewiduje plan prac na rok 2024? Szczegóły opisuje Honorata Zakrzewska-Krzyś >> Co Komisja Europejska zamierza zrobić dla firm w 2024 roku?

·       Przedsiębiorco zastanawiasz się, jak nowy graniczny podatek węglowy (CBAM) wpłynie na twoją działalność w UE? Ten mechanizm podatkowy wprowadza nowy sposób obliczania ceł na granicach UE z uwzględnieniem emisji CO₂. Oznacza to konieczność dostosowania się do nowych regulacji. Dowiedz się o etapach wdrożenia CBAM, obowiązkach przedsiębiorców, karami oraz jakie szanse i zagrożenia niesie ze sobą ten nowy mechanizm. CBAM to narzędzie polityki klimatycznej UE, które ma na celu ograniczenie emisji CO₂. Zrozumienie tych przepisów jest kluczowe dla zachowania konkurencyjności w prowadzeniu działalności w UE. Zapraszam do przeczytania artykułu Honoraty Zakrzewskiej-Krzyś, który pomoże zrozumieć szczegóły i skutki CBAM >> CBAM, czyli graniczny podatek węglowy – co przedsiębiorcy powinni wiedzieć o nowych obowiązkach?

 

A o czym jeszcze ciekawym pisali nasi eksperci na naszych stronach?

·       Pracodawco czy wiesz, że gdy twój pracownik na umowie zlecenie zostaje studentem, możesz zaoszczędzić na składkach ZUS? Ale uwaga! Istnieją pewne zasady, których warto przestrzegać, aby uniknąć nieporozumień. Szczegóły znajdziecie Państwo w artykule Klaudii Ziętkowskiej >> Student, emeryt, rencista, „pracownik własny” na umowie zlecenie a składki ZUS

·      ZUS przypomina, że po 1 stycznia 2024 roku możliwość wprowadzania korekt do wybranych dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 roku do grudnia 2021 roku będzie znacznie ograniczona. Jak dokładnie? >> Od 1 stycznia 2024 roku korekta dokumentów rozliczeniowych tylko poprzez ZUS!

·       Od półtora roku polscy pracodawcy stawiają czoła różnym wyzwaniom, takim jak skutki wojny na Ukrainie, wysoka inflacja i stopy procentowe. Wszystkie te czynniki wpływają na nasz rynek pracy i warunki życia mieszkańców. Grant Thornton wraz z firmą Element regularnie monitoruje trendy zatrudnienia w Polsce i analizuje popyt na pracę. We wrześniu odnotowaliśmy spadek liczby ofert pracy – było ich o 18% mniej niż rok wcześniej. Szczegóły najdziecie Państwo w naszym raporcie >> Rynek pracy traci moc

 

KSeF to ostatnio nr 1 więc i w moim podsumowaniu nie może zabraknąć aktualnych informacji na jego temat!

·      KSeF zwolni przedsiębiorców z konieczności archiwizacji faktur przez okres 10 lat. A co z archiwizacją faktur po upływie dekady? Aleksandra Bartkowska wyjaśnia >> Co z archiwizacją faktur po wprowadzeniu KSeF?

·       Jak informuje Agnieszka Michalak, Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Jakie są główne założenia nowelizacji rozporządzenia ws. danych w deklaracjach i ewidencji VAT?  >> Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym JPK_VAT z deklaracją w związku z obowiązkowym KSeF!

·       Krajowy System e-Faktur (KSeF) wprowadza nowy standard zarządzania uprawnieniami w obszarze e-faktur. Jak informuje Błażej Materna w swoim artykule, system ten umożliwia podatnikom zarządzanie uprawnieniami w zakresie wystawiania i odbierania faktur elektronicznych. Autor wyjaśnia, że podatnicy mogą nadawać uprawnienia zarówno automatycznie, jak i w sposób bardziej elastyczny, dzięki czemu dostęp do faktur może być dokładnie dostosowany do potrzeb poszczególnych osób lub organizacji. W artykule omawiane są także różne rodzaje uprawnień w KSeF, jak uprawnienia pierwotne i dalsze oraz zasady uwierzytelniania w systemie. Dla osób, które chcą poznać szczegóły i korzyści związane z nowym sposobem zarządzania uprawnieniami w KSeF, artykuł Błażeja Materny stanowi cenne źródło informacji. Zapraszam do lektury >> Rodzaje i zasady nadawania uprawnień w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF)

 

 Zaplanuj z nami Listopad! Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że praca w dziale kadr i księgowości wymaga doskonałej organizacji oraz elastyczności wobec ciągle zmieniających się przepisów, regularnie udostępniamy >> kalendarze <<, które pomagają w codziennym zarządzaniu pracą. Dzięki nim będziecie Państwo na bieżąco z najnowszymi przepisami oraz istotnymi terminami.

 

Na naszej głównej witrynie w sierpniu ukazało się kilka bardzo ciekawych raportów:

  • Finansowa Ekstraklasa: kluby z rekordowym przychodemRekordowe wyniki w sezonie 2022/2023 dla klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy z przychodami wynoszącymi 921 mln zł. Wzrost o 47% w ciągu pięciu lat i o 7% w porównaniu z poprzednim sezonem. Lech Poznań na czele finansowego podium. Wzrost komercyjnych wpływów i frekwencji na stadionach. Średnio blisko 9405 widzów na meczu. Szczegóły w raporcie.
  • Podatek od przerzuconych dochodów w praktyce – co mówią dane po pierwszym roku jego obowiązywaniaW raporcie analizujemy wprowadzenie nowego podatku, który w pierwszym roku obowiązywania dotyczył jedynie 16 podatników, generując 9,4 mln zł przychodu. Przepisy były niejasne, co sprawiało trudności w weryfikacji, a dodatkowe zmiany od 2023 roku stawiają przed polskimi firmami nowe wyzwania. Czy te koszty są uzasadnione? Polecam lekturę raportu.
  • Estoński CIT w 2024 r. [INFORMATOR]Zapraszam do zapoznania się z najnowszą edycją „Purpurowego Informatora” dotyczącego estońskiego CIT – alternatywnego modelu opodatkowania. Esteński CIT cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców i ma szansę stać się jeszcze bardziej popularny w 2024 roku. W raporcie przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat, włączając w to dane o liczbie podatników, interpretacjach indywidualnych oraz zmianach związanych z fundacjami rodzinnymi. Dowiecie się Państwo, dlaczego warto zastanowić się nad wyborem tego modelu opodatkowania.
  • Finanse publiczne wymagają oszczędności – Zastanawiacie się Państwo, jakie wyzwania czekają na finanse publiczne w Polsce? Ostatnie lata przyniosły rekordowy wzrost deficytu i zadłużenia sektora rządowego i samorządowego, a na horyzoncie pojawił się planowany wzrost długu o kolejne 334 mld zł w 2024 roku. W naszej najnowszej analizie „Finanse publiczne wymagają oszczędności” dowiecie się, jakie kroki rekomendujemy dla przyszłego rządu w kontekście gospodarczym oraz dlaczego oszczędności stają się kluczowym priorytetem. Poznajcie nasze rekomendacje i diagnozy.
  • Podział przez wyodrębnienie – przewodnik po nowej formule podziału spółki  – Odkryjcie Państwo, czym dokładnie jest podział przez wyodrębnienie, jakie ma skutki oraz kiedy warto rozważyć ten proces. Dowiedzcie się, jak te zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych wpłynęły na dostępne formy podziału spółki i dlaczego stają się one coraz bardziej atrakcyjne w kontekście reorganizacji biznesu. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w naszym raporcie.
  • Kluby Fortuna 1 Ligi z rekordowymi przychodamiNajnowszy raport opisuje rekordowy sezon w Fortuna 1 Lidze. Kluby zgromadziły 194 mln zł przychodów, z czego głównym źródłem były przychody komercyjne, głównie od sponsorów, które wzrosły o 31% w porównaniu z poprzednim sezonem. Wisła Kraków osiągnęła najwyższe przychody (35,9 mln zł), a Stal Rzeszów i Podbeskidzie Bielsko-Biała zajęły kolejne miejsca z wynikami na poziomie 19,4 mln zł i 14,4 mln zł odpowiednio. Zapraszam do lektury.
  • Grupa VAT – jak ją utworzyć? Na co zwrócić uwagę? Zapraszam do zgłębienia tematu Grup VAT i dowiedzenia się więcej na ten temat. Dzięki niemu zrozumiecie Państwo, jakie korzyści niesie ze sobą utworzenie Grupy VAT oraz jakie są kluczowe kwestie związane z jej rejestracją i funkcjonowaniem. To ważna wskazówka dla przedsiębiorców szukających sposobów na usprawnienie swojej działalności i minimalizację ryzyka podatkowego.

 

Oto kilka wybranych publikacji, jakie pojawiły się w minionym miesiącu na blogu Poradnik HR, które polecam:

 

Z kolei z bloga Księgowość jest sexy wybrałam dla Was zwłaszcza te artykuły:

 

Natomiast z domowej witryny Grant Thornton Waszej uwadze polecam następujące teksty i opracowania:

 

Zaproszenia!

Jakie rewolucyjne zmiany czekają na nas w dziedzinie fakturowania? Jakie konsekwencje przyniesie obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) wprowadzony ustawą? Jeśli te pytania budzą w ciekawość i niepewność, to mam coś specjalnego dla Państwa. Zapraszam na nasze szkolenie online 8 listopada o godzinie 9: „Krajowy System e-Faktur (KSeF) – przygotuj się do rewolucyjnych zmian.” Podczas tego szkolenia, nasza ekspertka, Małgorzata Samborska, Partner i Doradca Podatkowy w Grant Thornton, omówi wszystkie aspekty KSeF oraz pomoże przygotować się do tych nieuchronnych zmian. >> Rejestracja

 

BCC oraz Grant Thornton mają przyjemność zaprosić 9 listopada o godz. 11.00 na konferencję poświęconą aktualnej i najbliższej sytuacji naszej gospodarki i klimatu do prowadzenie biznesu, pt. „Co czeka firmy w ciągu najbliższych miesięcy? Otoczenie makro, wyzwania mikro”. Konferencja odbędzie się w sali Forum budynku GPW przy ul. Książęcej 4 w Warszawie. Eksperci w składzie Marcin Mrowiec Główny ekonomista Grant Thornton, Łukasz Bernatowicz Prezes, BCC oraz Dariusz Socik Właściciel, Firma Kandy ocenią stan gospodarki, rynku pracy i perspektywy dla inwestycji w Polsce. Przeanalizują, co czeka przedsiębiorców w ciągu najbliższych miesięcy. Spróbują też odpowiedzieć na nurtujące ich pytania i znaleźć rozwiązania najbardziej palących problemów. >> Rejestracja

 

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do regularnego odwiedzania naszych stron:

🌐 http://poradnikhr.blog/

🌐 http://ksiegowoscjestsexy.blog/

🌐 http://doradcypodatkowi.blog/

🌐 https://grantthornton.pl/

mm

Menedżer ds. marketingu w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Kasia ma wieloletnie doświadczenie w budowaniu zespołów i zarządzaniu ludźmi oraz w zarządzaniu projektami. Jest odpowiedzialnym liderem stawiającym w centrum swój zespół, który zawsze wspiera oraz menedżerem silnie zorientowanym na wyniki. W pracy stawia na trwałe relacje biznesowe, a także kreatywność i ciągły rozwój, które zapewniają elastyczność niezbędną do znajdowania odpowiedzi na nieustannie zmieniające się warunki rynkowe.

Zobacz także

Skomentuj