Flash news - podsumowanie stycznia 2024 roku na blogach kadrowym i księgowym Grant Thornton

Zapraszam na podsumowanie stycznia 2024 roku na blogu kadrowym oraz księgowym ekspertów Grant Thornton.

 

Oprócz emocji związanych z aresztowaniem posłów (obecnie już byłych), zmianami w telewizji publicznej czy pracami nad budżetem, styczeń przyniósł także szereg istotnych zmian o znaczącym wpływie na pracowników i pracodawców. Były to m.in.: decyzja dotycząca opóźnienia wejścia w życie KSeF, zapowiedzi odnośnie wakacji składkowych dla przedsiębiorców czy zmiany w obowiązkach dla dostawców usług płatniczych, ale także ogromny spadek podaży ofert pracy. To oczywiście nie wszystko. Zapraszam do lektury Flash news’a, w którym znajdą Państwo szczegółowe analizy i komentarze naszych ekspertów na temat tych ważnych zmian i wiele więcej.

 

O czym ciekawym informowali nasi eksperci?

Zapraszam do lektury artykułu >> MF: KSeF nie wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. Od kiedy zatem?, który przybliża decyzję Ministerstwa Finansów o opóźnieniu obowiązku korzystania z KSeF. Zgłoszone krytyczne błędy w systemie uniemożliwiają jego wprowadzenie od 1 lipca 2024 roku, co wywołuje potrzebę przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Mimo tego, rząd nie zamierza wycofać się z KSeF, dlatego intensyfikuje konsultacje z przedsiębiorcami. Partner Grant Thornton, Edward Nieboj, podkreśla konieczność minimalizacji kosztów biznesowych tej zmiany, mając na uwadze wcześniejsze inwestycje i prace wdrożeniowe przeprowadzone przez firmy. Więcej na ten temat w artykule Honoraty Zakrzewskiej-Krzyś >> KSeF wstrzymany – nie wejdzie w życie w 2024 roku!

 

Jak podają nasze koleżanki z Center of Excellence, w 2024 roku wysokość zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne zaliczanej do kosztów uzyskania przychodu (KUP) lub odliczanej od dochodu nie może przekroczyć 11.600 zł. W 2023 roku była to kwota 10.200 zł. Szczegóły w artykule >> Jakie odliczenie składki zdrowotnej obowiązuje w 2024 roku w przypadku JDG?

 

Martyna Strug odkrywa zasady obowiązujące w badaniu sprawozdań finansowych za rok 2023 – informuje m.in. kto jest objęty tym procesem, jakie są limity i jak je przeliczać. Artykuł analizuje szczegóły dotyczące obowiązku badania sprawozdań finansowych w zależności od rodzaju jednostki oraz przedstawia terminy związane z ich sporządzaniem. Chętnych na zgłębienie informacji na temat tego, jakie warunki muszą spełnić „pozostałe jednostki” i jakie kursy walut przyjąć do przeliczeń limitów zachęcam do lektury artykułu >> Co należy wiedzieć o badaniu sprawozdania finansowego za 2023 rok?

 

23 stycznia na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada wprowadzenie instytucji „wakacji składkowych”, której celem jest ulżenie finansowe mikroprzedsiębiorcom. Zgodnie z projektem, przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będą mogli wnioskować o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w wybranym miesiącu kalendarzowym. W artkule Agnieszki Michalak znajdą Państwo szczegóły propozycji oraz warunki skorzystania z niej >> Wakacje składkowe dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

 

Od 1 stycznia 2024 r. dostawcy usług płatniczych w Polsce mają nowe obowiązki ewidencyjne dotyczące płatności transgranicznych. Martyna Strug w swoim artykule omawia wprowadzone zmiany, obejmujące kwartalne prowadzenie ewidencji płatności transgranicznych i odbiorców płatności, mające na celu zwalczanie oszustw podatkowych w e-commerce, a także zasady dotyczące liczby płatności. Wskazuje kogo dokładnie dotyczą nowe obowiązki oraz podaje definicję płatności transgranicznej – szczegóły tutaj >> Dostawcy usług płatniczych od stycznia mają nowe obowiązki – jakie?

 

Od stycznia 2024 roku obowiązują nowe zasady w zakresie zwolnienia z automatycznego pobierania podatku u źródła od odsetek i dyskonta. Natalia Kołacińska omawia te zmiany oraz warunki, które trzeba spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia. Nowe regulacje nakładają dodatkowe obowiązki weryfikacyjne na emitentów listów zastawnych i obligacji, a także wprowadzają termin graniczny dla składania oświadczeń. Zmiany te mogą znacząco wpłynąć na płatników podatku u źródła, więc warto się z nimi zapoznać >> Zmiany w WHT obowiązują już miesiąc – co warto o nich wiedzieć?

 

Od stycznia 2024 roku zmieniła się także minimalna wartość, od której są naliczane odsetki od nieopłaconych w terminie składek ZUS. Ile obecnie wynosi próg oraz ile wyniesie w drugiej połowie roku? >> Nowe minimalne progi naliczania odsetek za zwłokę w opłacaniu składek ZUS!

 

Według danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton Poland, w grudniu ogłoszeń o pracę opublikowanych w sieci przez polskich pracodawców było o 27% mniej niż przed rokiem. Po okresie stabilizowania się sytuacji na polskim rynku pracy w okresie od wiosny 2022 roku do lata 2023 roku, w ostatnich czterech miesiącach sytuacja uległa silnemu pogorszeniu. Jak komentuje Magdalena Marcinowska – „Choć liczba ofert pracy wyraźnie spada, to oferty pracy nadal kipią od benefitów. W grudniu wręcz sięgnęliśmy pod tym względem najwyższego poziomu od 18 miesięcy. Czyli nawet jeśli pracodawcom zmalał apetyt na zatrudnianie nowych osób, to nadal troszczą się oni o załogę i chętnie uatrakcyjniają jej pracę różnego rodzaju zachętami.” Szczegóły najdą Państwo w naszym raporcie >> Ofert pracy ubywa coraz szybciej.

 

Nasze ekspertki Magdalena Marcinowska i Marta Pypłacz opisały, jak programy kadrowo-płacowe wspierają specjalistów ds. personalnych i płacowych. Z ich artykułu wynika wprost dlaczego warto zadbać o ustawienia systemu na nowy rok, by uniknąć roszczeń pracowników oraz kar. W informatorze ich autorstwa znajdują się praktyczne wskazówki oraz lista „czeków” do sprawdzenia w ustawieniach programów. Informator można pobrać z naszej witryny, by być w pełni gotowym na wyzwania 2024 roku >> Przełom roku w kadrach i płacach. Checklista na dobry początek 2024 roku.

 

Jakie limity i stawki obowiązują w 2024 roku w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? To zagadnienie omawia Martyna Strug, podając m.in. kto może skorzystać z tej formy opodatkowania, jakie są kryteria kwalifikacyjne oraz jakie stawki ryczałtu obowiązują dla różnych rodzajów działalności gospodarczej. Więcej tuta >> Ryczałt 2024 – obowiązujące zasady i stawki.

 

Zainteresowanych tematem tego, jak dwukrotne zmiany minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku wpłyną na różne aspekty świadczeń pracowniczych, zapraszam do lektury kolejnego artykułu Marty Pypłacz. Marta omawia nie tylko same kwoty wynagrodzenia, ale także konsekwencje tych zmian dla składek ZUS, zasiłków, wynagrodzenia za godziny nocne, odszkodowań, kwoty wolnej od potrąceń, a także minimalnej podstawy zasiłków i innych świadczeń. Szczegóły do odnalezienia tutaj >> Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w I połowie 2024 roku i na co wpływa?

 

Adam Woźniak w swoim artykule analizuje rosnące wyzwania i zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem w obszarze finansowym i kadrowo-płacowym firm. Coroczny wzrost liczby incydentów i specyfika ataków stawiają przed firmami nowe zagrożenia. Autor zwraca uwagę na szczególne ryzyko w obszarach finansów i kadr, podkreślając, że celem większości ataków jest szybkie uzyskanie korzyści finansowych. Adam proponuje strategie obronne oraz podkreśla znaczenie przygotowania firm na potencjalne incydenty cybernetyczne w 2024 roku. Wspomina także o usłudze vCISO od Grant Thornton, zapewniającej kompleksową ochronę przed zagrożeniami z zakresu cyberbezpieczeństwa >> Cyberbezpieczeństwo w księgowości, kadrach i płacach.

 

Zaś Wiktoria Kwiatek w swoim artykule odkrywa, jak technologiczna transformacja wpływa na działy księgowości i kadr. Nowoczesne rozwiązania nie tylko usprawniają codzienną pracę, lecz także zabezpieczają dane firmy. Artykuł analizuje ryzyka braku bezpieczeństwa danych księgowych i płacowych oraz korzyści płynące z automatyzacji procesów płacowych i wykorzystania rozwiązań chmurowych. Zainteresowanych tematem tego, jak nowe technologie rewolucjonizują pracę księgowych i kadrowych, podnosząc efektywność i zapewniając bezpieczeństwo danych, gorąco zachęcam do przeczytania artykułu >> Trendy w rozwoju systemów księgowych oraz kadrowo-płacowych.

 

 Zaplanuj z nami Luty! Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że praca w dziale kadr i księgowości wymaga doskonałej organizacji oraz elastyczności wobec ciągle zmieniających się przepisów, dlatego regularnie udostępniamy kalendarze, które pomagają w codziennym zarządzaniu pracą. Dzięki nim będą Państwo na bieżąco z najnowszymi przepisami oraz istotnymi terminami. 😊

 

Jakie raporty ukazały się na domowej witrynie Grant Thornton?

Audytorzy bez zastrzeżeń do spółek – dane wskazują na niewielki wzrost cen audytu, jedynie 5% w ostatnim roku. Jan Letkiewicz podaje, że mimo teoretycznego wzrostu cen, realnie płaci się mniej, przechodząc do tańszych firm średniej wielkości. Autor raportu podkreśla także wzrost jakości raportów finansowych oraz widoczny wpływ regulacji KNF – i jest to pozytywna zmiana.

 

Transakcje M&A w 2023 r. – case study – eksperci Grant Thornton podzielili się doświadczeniami z blisko 30 transakcji o wartości ok. 1 mld euro na polskim rynku M&A. Rok 2023 okazał się intensywny, obejmując nie tylko trendy w branżach TMT i energetycznej, lecz także wzrost zainteresowania ESG, szczególnie na rynku OZE. Katarzyna Buda zauważa, że rynek M&A w Polsce czekają dalsze wzrosty, ze względu na aktywność funduszy inwestycyjnych i atrakcyjność kosztową w porównaniu do gospodarek zachodnich.

 

Praca zdalna pod lupą – wyniki kontroli w 2023 r. – wyniki tego raportu z kolei przybliżają dane dotyczące wniosków z kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy, obejmujących wdrożenie pracy zdalnej w Polsce od kwietnia do końca 2023 roku. Z przeprowadzonych 248 kontroli, w 60% stwierdzono nieprawidłowości związane z implementacją przepisów. Raport przedstawia najczęstsze błędy pracodawców oraz ujawnione wykroczenia, a także zwraca uwagę na konieczność dostosowania się do regulacji dotyczących bezpieczeństwa i równego traktowania pracowników w toku pracy zdalnej. Partner Grant Thornton, Jolanta Zarzecka-Sawicka zauważa, że obecne kontrole miały charakter edukacyjny, jednak istnieje ryzyko ewentualnego wprowadzenia kar finansowych w przyszłości, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla przedsiębiorców.

 

Oto kilka wybranych publikacji z bloga Poradnik HR

 

Z bloga Księgowość jest sexy polecam poniższe artykuły

 

Z domowej witryny Grant Thornton polecam te teksty i opracowania

 

Zapraszamy na nasze wydarzenia!

15 lutego zapraszamy na bezpłatny webinar pt.: LUCID – jak dopełnić formalności związanych z wprowadzeniem w 2023 roku na rynek niemiecki produktów w opakowaniach? Podczas tego spotkania Anna Kowalczyk z AHK POLSKA oraz Paweł Trzeciak z Grant Thornton podsumują i przypomną najważniejsze regulacje wynikające z VerpackG. Wydarzenie dedykowane jest firmom eksportującym lub planującym eksport produktów do Niemiec.

 

28 i 29 lutego zapraszamy do Rzeszowa i Lublina na śniadania biznesowe pt.: Trendy i wyzwania dla biznesu w 2024 roku. Główny ekonomista Grant Thornton Marcin Mrowiec naświetli główne wektory kształtujące sytuację na krajowym rynku pracy, zarówno lokalne jak i międzynarodowe. Omówi prawdopodobny scenariusz przepływów pracowników w ramach rynku pracy, a następnie wskaże kierunki możliwych działań w odpowiedzi na zarysowane wyzwania. Natomiast nasze ekspertki: Małgorzata Samborska, Dominika Dębowska i Marta Pypłacz, opowiedzą o nowościach podatkowych, księgowych oraz kadrowo-płacowych w roku 2024, w tym wynikających z przesunięcia terminu wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Rejestracja na śniadanie biznesowe:

 

 W dniach 8-11 stycznia w formule online odbyła się III edycja bezpłatnej konferencji „Nowy Rok z Grant Thornton”, która zgromadziła 2 126 uczestników. Serdecznie dziękujemy Państwu za udział i już teraz zapraszamy na kolejną edycję, planowaną na początek 2025 roku!


 

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do regularnego odwiedzania naszych stron:

🌐 http://poradnikhr.blog/

🌐 http://ksiegowoscjestsexy.blog/

🌐 http://doradcypodatkowi.blog/

🌐 https://grantthornton.pl/

mm

Menedżer ds. marketingu w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Kasia ma wieloletnie doświadczenie w budowaniu zespołów i zarządzaniu ludźmi oraz w zarządzaniu projektami. Jest odpowiedzialnym liderem stawiającym w centrum swój zespół, który zawsze wspiera oraz menedżerem silnie zorientowanym na wyniki. W pracy stawia na trwałe relacje biznesowe, a także kreatywność i ciągły rozwój, które zapewniają elastyczność niezbędną do znajdowania odpowiedzi na nieustannie zmieniające się warunki rynkowe.

Zobacz także

Skomentuj