Kiedy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy? Ile w 2024 roku wynosi wynagrodzenie postojowe i jakie warunki muszą być spełnione? W jakich sytuacjach pracownik nie otrzyma wynagrodzenia postojowego?

 

Może się zdarzyć, że w przedsiębiorstwie wystąpią sytuacje, gdy konieczne będzie wstrzymanie pracy. Przykładem może być zatrzymanie linii produkcyjnej spowodowane awarią lub wypadkiem przy pracy czy też przerwanie prac budowlanych w związku z wystąpieniem warunków atmosferycznych uniemożliwiających wykonywanie pracy. Wstrzymanie pracy może również wynikać z decyzji pracodawcy, np. w przypadku działań reorganizacyjnych.

W przypadkach, gdy pracownik nie świadczy pracy, ale jest gotowy do niezwłocznego podjęcia czynności służbowych po zakończeniu przestoju, przysługuje mu wynagrodzenie postojowe, ale konieczne jest spełnienie jednocześnie dwóch warunków:

  1. przyczyny przestoju leżą po stronie pracodawcy,
  2. pracownik jest gotowy do podjęcia pracy.

 

W przypadku przestoju w wykonywaniu pracy z winy pracownika – wynagrodzenie postojowe nie przysługuje, ale pracodawca może na ten czas oddelegować pracownika do innych czynności.

 

Wysokość wynagrodzenia postojowego

Zgodnie z art. 81 Kodeksu pracy pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej podjęcia, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną.

Wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania obejmuje podstawę wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatek funkcyjny, jeżeli jest on przewidziany dla danego stanowiska. Nie będą wliczane natomiast inne dodatki, jak na przykład za pracę w porze nocnej, premie lub nagrody. Natomiast, jeżeli przy zawieraniu stosunku pracy stawka godzinowa czy miesięczna nie została wyodrębniona, to pracownikowi przysługuje wynagrodzenie postojowe w wysokości 60% miesięcznego wynagrodzenia. Nie może być ono niższe, niż określone przepisami minimalne wynagrodzenie za pracę, które wynosi od stycznia br. 4242 zł brutto, natomiast od lipca wzrośnie do 4300 zł.

 

Czas przestoju a urlop

W czasie przestoju pracodawca nie może nakazać pracownikowi wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, jeśli nie był on wcześniej na ten okres zaplanowany. Nie może również wysłać go na urlop bezpłatny. Ten rodzaj urlopu może zostać udzielony wyłącznie na wniosek osoby zatrudnionej. Istnieje natomiast możliwość oddelegowania pracownika poleceniem służbowym do innych czynności pod warunkiem, że pracownik posiada odpowiednie kwalifikacje do ich wykonywania. Więcej szczegółów tutaj >> Umowa na zastępstwo z pracownikiem zewnętrznym lub własnym – co warto wiedzieć? <<.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Specjalista ds. księgowości z wieloletnim doświadczeniem także kadrowo-płacowym w obsłudze firm różnych branż i wielkości. Z Departamentem Outsourcingu Grant Thornton związana od 2022 roku.

Zobacz także