Jak zapewnić pracownikom więcej wolnego w 2024 roku, niż wskazuje limit urlopowy?

Planując grafik urlopowy na 2024 rok warto zweryfikować cały tegoroczny kalendarz, ponieważ zawiera on kilka niespodzianek, które mogą zapewnić pracownikom więcej długich weekendów.

 

Jedną z dodatkowych opcji, które – dobrze zaplanowane – zapewnią pracownikom więcej odpoczynku i wolnego, są święta przypadające w sobotę. To za nie, zgodnie z artykułem 130 par. 2 Kp pracodawca musi wyznaczyć dodatkowe dni wolne w okresie rozliczeniowym, w którym dane święto wypada (każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin). W 2024 roku tylko 6 stycznia jest świętem, które przypada w sobotę – jako pracodawcy powinniśmy zatem wyznaczyć dzień wolny w okresie rozliczeniowym obejmującym styczeń 2024 roku. Jeśli jest to jednomiesięczny okres rozliczeniowy, to dodatkowy dzień wolny mógł przypaść już 2 stycznia 2024 roku (pozwoliło to na wydłużenie weekendu od 30 grudnia 2023 roku do 2 stycznia 2024 roku włącznie). Jeśli jednak w danej firmie obowiązuje 4 miesięczny okres rozliczeniowy, tj. styczeń 2024 – kwiecień 2024, to „oddając” dzień wolny w czasie świąt wielkanocnych również wydłużymy weekend pracownikom.

 

Długie weekendy w 2024 roku

Miesiące, w których najczęściej planowane są długie weekendy, to maj, sierpień i listopad – ze względu na święta przypadające w tym okresie. Czasami długi weekend może być całym tygodniem wolnym od pracy. W przypadku maja 2024 – jeśli pracownik zaplanuje urlop w okresie 29 kwietnia 5 maja, to zamiast wykorzystać 5 dni urlopu wypoczynkowego wykorzysta z limitu tylko 3 – i cały tydzień będzie mógł się regenerować i odpoczywać. Jednak planując weekendy majowe, warto również spojrzeć na ostatni tydzień maja, gdzie 30 maja jest świętem, więc dobierając 1 dzień urlopu na 31 maja również pracownik uzyska wydłużony weekend. W przypadku sierpnia 2024 roku – 15 sierpnia to święto Wojska Polskiego i wypada ono w czwartek, więc podobnie jak w przypadku powyżej, dobranie jednego dnia wolnego zapewni pracownikom 4-dniowy weekend. W listopadzie z kolei święto Wszystkich Świętych przypada w piątek, co również oznacza możliwość wykorzystania potencjału długiego weekendu.

 

 Dbanie o odpoczynek i regenerację pracowników, o ich wellbeing oraz life-work balance, jest ważne zarówno dla samych pracowników, jak i dla organizacji. W tym kontekście wyniki raportu Benefit Systems z listopada 2022 roku są alarmujące – co piąty pracownik w Polsce odczuwa zmęczenie jeszcze przed rozpoczęciem pracy! Pracownicy w Polsce są nie tylko zmęczeni – deklarują również spadające zaangażowanie w obowiązki służbowe, negatywne nastawienie do wykonywanej pracy, brak zainteresowania sprawami zawodowymi czy nieefektywną obecność w pracy zwaną prezenteizmem. Jak wynika z ww. badania Benefit Systems coraz więcej zatrudnionych w kraju wykazuje także oznaki wypalenia zawodowego. Z kolei według raportu „Zmęczeni zmęczeniem” opublikowanego przez Human Power w czerwcu 2022 roku, aż 49% pracowników rozważałoby zmianę pracy na rzecz organizacji oferującej lepsze warunki w zakresie wellbeing’u. Zmęczenie ma duży wpływ na jakość wykonywanej pracy, czego objawem może być częstsze, niż zwykle, popełnianie błędów oraz trudności w podejmowaniu decyzji, co dotyczy 6 na 10 badanych raportu Human Power.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

 

redakcja i ramka: Honorata Zakrzewska-Krzyś

mm

Senior Menedżer, Departament Outsourcingu. Magister filologii słowiańskiej o specjalności język chorwacki, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz BHP. Certyfikowany Trener Personalny i Instruktor Siłowni. Specjalistka z ponad 11 letnią praktyką w prowadzeniu administracji płacowo-kadrowej. Dotychczasowa praca w firmach z różnych branż (agencja pracy tymczasowej, SSC, firma produkcyjna), dała jej możliwość zdobycia bogatego i różnorodnego doświadczenia w zakresie naliczania wynagrodzeń, administracji czasu pracy oraz kadr. Z Grant Thornton związana od września 2015, specjalizuje się w obsłudze płacowej tzw. płatników bez siedziby, oraz obsłudze zagranicznych firm, które rozpoczynają w Polsce działalność.

Zobacz także