Flash news - podsumowanie listopada 2023 na blogach kadrowym i księgowym Grant Thornton

Zapraszamy na podsumowanie listopada 2023 roku na blogu kadrowym oraz księgowym ekspertów Grant Thornton.

 

Oprócz emocji związanych z pierwszymi posiedzeniami Sejmu i Senatu, mijający listopad przyniósł szereg istotnych zmian o znaczącym wpływie na pracowników i pracodawców. Były to m.in.: nowe normy bezpieczeństwa i higieny pracy dla stanowisk z monitorem ekranowym oraz przewidywane na grudzień zmiany w minimalnym wynagrodzeniu młodocianych i składkach na PFRON. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło kolejne przesunięcie terminu wdrożenia systemu e-doręczeń. Ponadto, produkcja nowego prawa zbliżyła się do kolejnego rekordu, a rynek pracy odnotował jedno z najniższych spadków ofert pracy w ostatnich latach.

Zapraszamy do lektury Flash News, gdzie znajdą Państwo szczegółowe analizy i komentarze naszych ekspertów na temat tych ważnych zmian oraz wiele więcej.

 

Co istotnego wydarzyło się, mającego wpływ na pracowników i pracodawców, o czym informowali nasi eksperci?

 • Po ponad 20 latach obowiązywania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe doczekaliśmy się nowych przepisów w tym zakresie. Weszły one w życie 17 listopada 2023 r. Nowe regulacje mają stanowić odpowiedź na współczesny postęp technologiczny oraz odpowiadać znowelizowanym przepisom prawa pracy, np. w zakresie pracy zdalnej. Szczegóły znajdą Państwo w artykule Jolanty Zarzeckiej-Sawickiej >> Nowe wymagania BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe oraz Izabeli Wiśniewskiej-Mazgal >> Wkrótce nowe obowiązki dla pracodawców! 
 • Jak informuje Honorata Zakrzewska-Krzyś, od 1 grudnia 2023 r. do 29 lutego 2024 r. stawki minimalnego wynagrodzenia dla młodocianych pracowników wzrosną, zależnie od stażu nauki. Na przykład, dla osób w trzecim roku nauki wynagrodzenie wyniesie 719,50 zł. Ponadto wyższe będą wpłaty na PFRON. Więcej na ten temat w artykule >> Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia młodocianych i wpłat na PFRON od 1 grudnia 2023 roku!
 • Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło 22 listopada 2023 r. istotne dla przedsiębiorców przesunięcie terminu wdrożenia systemu e-doręczeń. Nowy obowiązek, pierwotnie planowany na 10 grudnia 2023 r., zostanie opóźniony. Szczegóły wyjaśniają Justyna Nykiel >> Przesunięcie terminu na wdrożenie e-Doręczeń oraz Honorata Zakrzewska-Krzyś >> Obowiązkowe e-Doręczenia jednak od 30 grudnia br. lub nawet 1 stycznia 2025 roku!
 • W trzech pierwszych kwartałach 2023 r. przyjęto w Polsce 25,6 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu. To wzrost o 19% rok do roku. Jeśli ktoś chciałby przeczytać wszystkie publikowane nowe akty prawne najwyższego rzędu, to w trzech pierwszych kwartałach 2023 r. miałby do przeczytania 137 stron każdego dnia roboczego, więc musiałby poświęcić na to średnio co najmniej 4 godziny i 34 minuty (przy konserwatywnym założeniu, że na jedną stronę potrzeba średnio 2 minut). Jeśli to tempo utrzyma się w czwartym kwartale, będzie to największy przyrost prawa w historii. >> Produkcja prawa bliska kolejnego rekordu
 • Według danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton Poland, październik 2023 r. przyniósł spadek ofert pracy o 17% w porównaniu z ubiegłym rokiem. To nie tylko jedno z większych tąpnięć w ciągu ostatnich lat, ale także wstrzymanie tendencji wzrostowej, która trwała od wiosny 2022 r. do lata 2023 r. Jak komentuje Magdalena Marcinowska – „choć dane rynkowe wydają się niepokojące, warto zwrócić uwagę na stabilność ofert pracy i zachęt dla kandydatów.” Szczegóły znajdą Państwo w naszym raporcie >> W październiku ubyło ofert pracy
 • Ministerstwo Finansów ogłosiło przedłużenie terminu składania informacji o cenach transferowych (TPR) do 31 stycznia 2024 r. dla podatników kończących rok podatkowy 31 grudnia 2022 r. Dominika Trela ostrzega – składanie TPR może napotkać problemy techniczne, a dodatkowo składanie formularzy na ostatnią chwilę może zwyczajnie przeciążyć systemy informatyczne. Ekspertka zachęca do wcześniejszego składania dokumentacji, by uniknąć ewentualnych utrudnień. >> Ministerstwo Finansów przedłuża termin na TPR za 2022 r.

 

A o czym jeszcze ciekawym pisali nasi eksperci na naszych stronach?

 • 15 listopada w Unii Europejskiej obchodzony był Dzień Równości Wynagrodzeń. Od tego dnia, do końca roku, kobiety w UE – statystycznie rzecz biorąc – pracują za darmo, gdyby ich zarobki porównać z zarobkami mężczyzn. Honorata Zakrzewska-Krzyś opisuje jaka jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce. >> Od 15 listopada kobiety w UE pracują statystycznie „za darmo”
 • Przed zakończeniem roku pracodawcy często sugerują pracownikom wykorzystanie urlopu. Prawo do urlopu to ważny przywilej pracowniczy, ale czy pracodawca może wymusić określony termin? Justyna Śmigielska wyjaśnia zasady i wyjątki w świetle prawa pracy. >> Czy pracodawca może wymusić wykorzystanie bieżącego urlopu?
 • Martyna Strug w swoim artykule porusza bardzo istotny temat – sądy rejonowe mają prawo do rozwiązania spółki i ustanowienia likwidatorów w przypadku niezłożenia sprawozdania finansowego. W pewnych sytuacjach może dojść do rozwiązania spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Jakie skutki niesie ze sobą wykreślenie podmiotu z KRS w czasie postępowania podatkowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule >> Za brak złożenia sprawozdania finansowego grozi wykreślenie spółki z KRS! Jakie mogą być tego konsekwencje?
 • Jako że zbliża się zakończenie roku finansowego, nasze ekspertki – Jolanta Konefeld-Pachela i Justyna Nykiel – opracowały dla Państwa praktyczny przewodnik pt. „Finansowe zamknięcie roku. Krok po kroku”. To kolejny Purpurowy Informator, który ułatwi proces zakończenia roku od strony księgowo-sprawozdawczej. Zachęcamy do skorzystania z naszej skondensowanej wiedzy, prowadzącej przez każdą fazę zamknięcia roku – od harmonogramu czynności, po przekazanie dokumentów. Zapraszamy do pobierania i korzystania >> Finansowe zamknięcie roku 2023
 • Klaudia Ziętkowska przypomina, że pracownicy mają kilka tygodni na wykorzystanie specjalnych urlopów, które przepadają z końcem roku. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła 7 dodatkowych dni wolnego, m.in. z tytułu siły wyższej oraz urlop opiekuńczy. Zwolnienie z powodu siły wyższej trwa 2 dni i jest płatne w wysokości połowy wynagrodzenia, a urlop opiekuńczy przysługuje w zakresie 5 dni i jest bezpłatny. Oprócz tego pracownicy mają do dyspozycji 2 dni opieki na dziecko w wieku do 14 r. ż. oraz 24 dni pracy zdalnej w każdym roku kalendarzowym. Czas się kończy, więc warto mieć na uwadze, jakie świadczenia przysługują przed upływem grudnia >> Kończy się możliwość skorzystania z niektórych urlopów!

 

KSeF to nadal nr 1 w zapytaniach od naszych klientów, więc i w tym podsumowaniu nie może go zabraknąć!

 • Kary pieniężne dla podatników w związku z niedopełnieniem obowiązków dotyczących powszechnego stosowania KSeF mogą być dotkliwe. Martyna Strug wyjaśnia jak bardzo i od kiedy oraz co w przypadku „podwójnego” wystawienia faktury w KSeF i wewnętrznym systemie finansowo-księgowym firmy. Zapraszamy do lektury >> Jakie kary za niedopełnienie obowiązków związanych z KSeF?
 • Justyna Śmigielska w swoim artykule wyjaśnia w jaki sposób uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur. Czy przedsiębiorca może upoważnić w tym celu pracownika biura rachunkowego, z którego usług korzysta? Czy uwierzytelnienia w KSEF można dokonać w formie papierowej? Jak nadać uprawnienia dla biura rachunkowego czy własnego pracownika? Wszystkie odpowiedzi w artykule >> Jak uzyskać dostęp do KSeF?

 

 Zaplanuj z nami Grudzień! Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że praca w dziale kadr i księgowości wymaga doskonałej organizacji oraz elastyczności wobec ciągle zmieniających się przepisów, regularnie udostępniamy kalendarze, które pomagają w codziennym zarządzaniu pracą. Dzięki nim będziecie Państwo na bieżąco z najnowszymi przepisami oraz istotnymi terminami.

Zapraszamy również na główną witrynę Grant Thornton oraz blogi!

W listopadzie na naszej głównej stronie ukazał się bardzo ciekawy raport >> Spółki rodzinne na GPW stabilną inwestycją długoterminową. Jego autorzy informują, że firmy rodzinne, stanowiące 40% spółek na GPW, wykazują się odpornością na wyzwania, mimo inwazji Rosji na Ukrainę. Raport Grant Thornton i GPW informuje o poprawie wyników finansowych w latach 2021-2022, choć koszty finansowania zewnętrznego wzrosły. Jak podkreśla Dariusz Bednarski –Przeprowadzone badania potwierdzają, że akcje firm rodzinnych mogą być dobrym wyborem dla inwestorów szukających stabilnych, długoterminowych inwestycji, ponieważ ich wyceny w mniejszym stopniu są podatne na wahania związane z zawirowaniami geopolitycznymi i zyskują wraz z upływem czasu.

Z bloga Poradnik HR polecamy minimum te trzy publikacje:

 

Z kolei z bloga Księgowość jest sexy wybraliśmy dla Państwa zwłaszcza te artykuły:

 

Natomiast z domowej witryny Grant Thornton Państwa uwadze polecamy następujące teksty i opracowania:

 

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do regularnego odwiedzania naszych stron:

🌐 http://poradnikhr.blog/

🌐 http://ksiegowoscjestsexy.blog/

🌐 http://doradcypodatkowi.blog/

🌐 https://grantthornton.pl/

mm

Menedżer ds. marketingu w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Kasia ma wieloletnie doświadczenie w budowaniu zespołów i zarządzaniu ludźmi oraz w zarządzaniu projektami. Jest odpowiedzialnym liderem stawiającym w centrum swój zespół, który zawsze wspiera oraz menedżerem silnie zorientowanym na wyniki. W pracy stawia na trwałe relacje biznesowe, a także kreatywność i ciągły rozwój, które zapewniają elastyczność niezbędną do znajdowania odpowiedzi na nieustannie zmieniające się warunki rynkowe.

Zobacz także

Skomentuj