Co się zmieni w możliwości korzystania z urlopów wychowawczych po zbliżającej się nowelizacji Kodeksu pracy? Co pracodawcy powinni wiedzieć na temat zmian w ich udzielaniu?
Zasady udzielania oraz korzystania z urlopu wychowawczego wskutek zbliżającej się nowelizacji Kodeksu pracy nie zostaną przez ustawodawcę wywrócone do góry nogami. Mają mieć charakter głównie doprecyzowujący czy organizacyjny, jak np. dopuszczenie możliwości składania wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego także w postaci elektronicznej, a nie – jak dotąd – wyłącznie w wersji papierowej. Co jeszcze się wkrótce zmieni (prawdopodobnie z początkiem 2023 roku) w zasadach udzielania i korzystania z urlopu wychowawczego?
Obniżenie wymiaru czasu przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego
Planowane zmiany uszczegółowiają przepisy związane z obniżeniem etatu przez pracowników uprawionych do urlopu wychowawczego. Pracownik, który najpierw skorzysta z obniżenia wymiaru czasu pracy będzie mógł również skorzystać z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego: „Korzystanie z obniżonego wymiaru czasu pracy, o którym mowa w § 1, nie obniża wymiaru urlopu wychowawczego.”
Natomiast w przypadku skorzystania najpierw z urlopu wychowawczego, pracownik będzie uprawniony do obniżenia etatu przez okres odpowiadający pozostałemu do wykorzystania wymiarowi urlopu wychowawczego. Wcześniej pojawiały się wątpliwości czy skorzystanie z jednego uprawnienia uniemożliwia skorzystanie z drugiego. Planowana zmiana rozwiewa te wątpliwości.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<
Zasady dopuszczania pracowników do pracy po urlopie wychowawczym
W projekcie zaproponowano również modyfikację brzmienia art. 1864 Kodeksu pracy. Zgodnie z nowymi zasadami:
- pracodawca będzie zobowiązany do dopuszczenia pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym ze stanowiskiem zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, na warunkach nie mniej korzystnych, od tych, które obowiązywałyby gdyby nie korzystał z urlopu;
- jeśli chodzi o wynagrodzenie za pracę, w omawianym przypadku będzie ono musiało być takie samo, jakie ów pracownik by otrzymywał, gdyby nie korzystał z urlopu wychowawczego;
- ponadto pracodawca będzie zobowiązany do zagwarantowania pracownikowi wracającemu z urlopu wychowawczego prawa do takiej poprawy warunków pracy, do jakiej byłby uprawniony, gdyby z tego urlopu nie korzystał.
Chcesz wiedzieć wszystko o zmianach w Kodeksie pracy zaplanowanych na bieżący rok? Większość z nich powinna wejść w życie od 1 sierpnia 2022 (te wynikające z dyrektywy o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w Unii Europejskiej – nr 2019/1152) lub 2 sierpnia 2022 (te wynikające z dyrektywy work-life balance – nr 2019/1158). Zważywszy jednak na bieżący postęp prac, terminy te nie zostaną dochowane. Dodatkowo ustawodawca na rok 2022 zaplanował także nowelizację Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości pracowników. Zapoznaj się z naszym cyklem publikacji na temat zmian w Kodeksie pracy 2022. W jego ramach ukażą/ukazały się:
- Umowa o pracę na okres próbny – ważne zmiany od 1 sierpnia!
- Od 1 sierpnia pracodawcy powinni uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony?
- Ochrona przed niekorzystnym traktowaniem w zatrudnieniu w związku z korzystaniem z uprawnień pracowniczych
- Niebawem zmiany w zakazie konkurencji! Czy od 1 sierpnia pracownicy zyskają prawo do równoległego zatrudnienia?
- Dodatkowe obowiązki informacyjne pracodawców po nowelizacji Kodeksu pracy
- Nowe prawo pracowników: będą mogli wnioskować o bezpieczniejsze warunki pracy
- Przerwy w pracy po zmianach w Kodeksie pracy z 2022 roku
- Wkrótce nowe zwolnienie od pracy: z powodu działania siły wyższej
- Niebawem szersze uprawnienia rodziców dzieci do lat 8
- Od 2023 roku wydłużenie urlopu rodzicielskiego i szersza ochrona przed zwolnieniem?
- Ile wyniosą zasiłki na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim po oczekiwanej nowelizacji Kodeksu pracy?
- Urlop ojcowski 2022 a 2023 – jakie są planowane zmiany?
- Zmiany w zasadach udzielania i korzystania z urlopu wychowawczego
- Urlop opiekuńczy wg nowych zasad po nowelizacji Kodeksu pracy
- Zmiany w katalogu wykroczeń przeciw prawom pracownika wskutek nowelizacji Kodeksu pracy
- Kontrola trzeźwości pracowników – planowane zmiany w Kodeksie pracy
- Praca zdalna – planowane zmiany w Kodeksie pracy