Flash news - podsumowanie listopada 2022 na blogach kadrowym i księgowym Grant Thornton

Zapraszam na podsumowanie listopada 2022 roku na blogu kadrowym oraz księgowym ekspertów Grant Thornton – miesiąca m.in. skrócenia vacatio legis dotyczącego pracy zdalnej!

 

Listopad miał zdecydowanie gorzki smak, z pojedynczymi nut(k)ami słodyczy. W geopolityce narastały napięcia, i to na kilku liniach. W Polsce najgłośniejszym zdarzeniem była śmierć dwóch mieszkańców Przewodowa, znajdującego się niecałe 10 km od granicy z Ukrainą, wskutek uderzenia ukraińskiej antyrakiety mającej bronić terytorium naszych sąsiadów – zaledwie kilka dni po Narodowym Święcie Niepodległości. Wydarzenie to odbiło się olbrzymim echem na całym świecie i zaowocowało pilnymi konsultacjami m.in. na szczeblu kierownictwa NATO oraz prezydentów Polski i USA. W polskiej polityce, po chwilowym zjednaniu w obliczu zagrożenia z zewnątrz (o początkowo rosyjskim pochodzeniu, jak wówczas podejrzewano), politycy wrócili do typowych dla siebie waśni i przepychanek – a to o węgiel, a to o słowa prezesa PIS (o dawaniu w szyję przez Polki), a to o sposób zagospodarowania zestawów Patriot zaproponowanych nam przez Niemców. Listopad był jednak także czasem ważnym dla kibiców piłki nożnej, w którym po 36 latach reprezentacja Polski awansowała do 1/8 finałów Mistrzostw Świata w Katarze!

 

Wyczekiwane zmiany w przepisach?

A co działo się w przepisach? Pracodawcy i pracownicy coraz bardziej nerwowo wyczekiwali zmian w Kodeksie pracy i zastanawiali się co z pracą zdalną po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego? Czy od 1 stycznia 2023 roku nie będzie można wykonywać pracy zdalnej na obecnych zasadach? Czy pracodawcy będą musieli pokryć koszty pracy zdalnej ponoszone przez pracowników? Pokazało się jednak światełko w tunelu – wiadomo już, że nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników powinny zostać uchwalone przez Sejm lada moment. Zainteresowanych ucieszy także wydłużone vacatio legis ws home office. Nasi eksperci piszą o tym oczywiście na bieżąco na blogu Poradnik HR.

 

Na co jeszcze ważnego zwracają uwagę eksperci Grant Thornton w swoich publikacjach?

Przypominają, że od 1 stycznia 2023 roku wszyscy płatnicy składek będą mieli ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Ponadto informują, że 25 października br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie teleinformatycznym. Zaproponowane przez rząd rozwiązanie ma zagwarantować stworzenie systemu, dzięki któremu będzie można udostępniać dokumentację pracowniczą oraz zawierać (korzystając z katalogu gotowych wzorów) i przechowywać niektóre umowy.

Podają także jakie nowe stawki diet i ryczałtów w podróżach krajowych zaczną obowiązywać już od nowego roku. To za sprawą opublikowania 14 listopada br. w Dzienniku Ustaw drugiego już rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, zmieniającego rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Przypominają również jakie obowiązki i jakie dodatkowe prawa mają w czasie tzw. okresu zimowego pracodawcy i pracownicy. Trwa on bowiem każdorazowo od 1 listopada do 31 marca.

 

Które publikacje ze wszystkich kanałów komunikacji Grant Thornton polecam szczególnej uwadze?

Na naszej głównej witrynie w listopadzie ukazało się kilka bardzo ciekawych raportów:

  1. Jak polskie firmy zareagują na kryzys? – okazuje się, że w razie silnego kryzysu gospodarczego przedsiębiorcy w pierwszej kolejności chcą ograniczać wydatki na sprzedaż i marketing. Najbardziej chronić chcą natomiast pracowników.
  2. Zwolnij, szkoda firm! Vacatio legis w polskim prawie gospodarczym – Polskie prawo gospodarcze jest jak gra w „łapki” – nigdy nie wiadomo, kiedy jakaś zmiana prawna wejdzie w życie, a kiedy się to dzieje, firmy muszą mieć świetny refleks, by się do niej dostosować. Inaczej dostają „po łapach”. Według naszego raportu, przeciętna ustawa zaczyna obowiązywać już średnio po 32 dniach od opublikowania, a rozporządzenie – po 7.
  3. Oferty pracy w Polsce – Choć polska gospodarka coraz wyraźniej wchodzi w okres spowolnienia gospodarczego, polscy pracodawcy nadal zachowują względny optymizm. Jak wynika z najnowszych danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w październiku 2022 polscy pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowali 307 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli tylko o 5% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 28 proc. więcej niż dwa lata temu. Co więcej, liczba ofert nadal utrzymuje się nieco wyżej niż przed pandemią, czyli w analogicznym okresie 2019 roku.
  • Jako, że praca księgowego oraz kadrowego wymaga doskonałej organizacji i elastyczności względem zmieniających się przepisów, jak co miesiąc dzielimy się kalendarzami pomocnymi w codziennej organizacji pracy, dzięki którym będziecie na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami i ważnymi terminami.

 

Na blogu Poradnik HR polecam przede wszystkim te pozycje:

Z kolei z bloga Księgowość jest sexy wybrałam dla Was zwłaszcza te artykuły:

 

Natomiast na domowej witrynie Grant Thornton Waszej uwadze polecam następujące teksty i opracowania:

 

Mam dla Was także ciekawe zapowiedzi:

 

Chcecie być na bieżąco? Zapraszam do regularnego odwiedzania naszych stron:

🌐http://poradnikhr.blog/​​

🌐http://ksiegowoscjestsexy.blog/​​

🌐http://doradcypodatkowi.blog/​​

🌐https://grantthornton.pl/​​

#Księgowość​​ #Kadry​​ #Rachunkowość​​ #Outsourcing​​

 

mm

Menedżer ds. marketingu w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Kasia ma wieloletnie doświadczenie w budowaniu zespołów i zarządzaniu ludźmi oraz w zarządzaniu projektami. Jest odpowiedzialnym liderem stawiającym w centrum swój zespół, który zawsze wspiera oraz menedżerem silnie zorientowanym na wyniki. W pracy stawia na trwałe relacje biznesowe, a także kreatywność i ciągły rozwój, które zapewniają elastyczność niezbędną do znajdowania odpowiedzi na nieustannie zmieniające się warunki rynkowe.

Zobacz także

Skomentuj