Prawo do refundacji okularów korekcyjnych

Refundacja okularów korygujących wzrok wiąże się z bezpiecznymi, higienicznymi oraz odpowiednimi warunkami pracy, które powinny zostać zagwarantowane przez pracodawcę. Co warto na ten temat wiedzieć?

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory, w § 8 odnosi się do kwestii związanej z obowiązkiem zapewnienia pracownikom okularów korekcyjnych. Co ważne – powyższe uregulowanie dotyczy jedynie konieczności refundacji okularów przez pracodawcę. Natomiast nie jest ono tożsame z refundacją przez zakład pracy soczewek kontaktowych. Jeśli pracodawca wyrazi chęć zrefundowania również kupna soczewek, może oczywiście tak zrobić, ale będzie to jedynie jego dobra wola i działanie na korzyść pracownika.

 

Którzy pracownicy są uprawnieni do refundacji okularów korekcyjnych?

Zgodnie z aktualnymi normami prawnymi, pracownik który posiada zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność stosowania okularów korekcyjnych wystawione przez lekarza medycyny pracy oraz wykonuje swoje zadania przy monitorze ekranowym (komputer stacjonarny, laptop) co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (minimum cztery godziny dziennie) jest uprawniony do refundacji okularów korekcyjnych. Istotne jest to, by komputer stacjonarny czy też laptop należały do stałego wyposażenia stanowiska pracy danego pracownika.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<

 

Jaka jest wysokość dofinansowania na okulary korekcyjne?

W kwestii wysokości dofinansowania do okularów korekcyjnych, niestety brakuje uregulowań dotyczących tego zagadnienia. Rekomenduje się, że dopiero po dokonaniu rozpoznania w sprawie kosztów oprawek i szkieł w zakładach optycznych, wartość ich zakupu powinna zostać określona w regulacjach wewnątrzzakładowych firmy. Ponadto należy również uwzględnić częstotliwość zapewnienia pracownikowi nowych okularów korekcyjnych.

 

Kto nie może liczyć na refundacje okularów korekcyjnych przez pracodawcę?

Nie otrzyma refundacji do okularów korekcyjnych pracownik, który przebywa np. na urlopie wychowawczym, macierzyńskim, rodzicielskim, czy też długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Powyższe ma związek z faktem, że etatowiec w tym okresie nie świadczy pracy. Poza tym, wykonawcy dzieła, jak i zleceniobiorcy, nie przysługuje z mocy prawa dofinansowanie do okularów korekcyjnych.

 

Specjalista ds. kadr i płac w Departamencie Outsourcingu. od 2017 związana z Grant Thornton. Absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Podyplomowego Studium Prawa Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Kurs Specjalisty ds. Kadr i Płac w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, dzięki czemu zajmuje się outsourcingową obsługą małych i średnich przedsiębiorstw. Grant Thornton

Zobacz także