Flash news - podsumowanie sierpnia 2023 na blogach kadrowym i księgowym Grant Thornton

Zapraszam na podsumowanie sierpnia 2023 roku na blogu kadrowym oraz księgowym ekspertów Grant Thornton – miesiąca, w którym na dobre rozpoczęła się kampania wyborcza a politycy prześcigali się w obietnicach wyborczych!

 

Za nami sierpień – miesiąc, w którym Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą obligatoryjny Krajowy System e-Faktur (tzw. KSeF) oraz tzw. 800 plus, czyli ustawę dotyczącą pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Nowelizacja zakłada podwyższenie od 1 stycznia 2024 r. kwoty świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł (tzw. 800+). Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się także projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku.

Szczegóły tych zmian znajdziesz w wybranych do Flash news artykułach opisujących najnowsze regulacje i możliwości dla pracowników i przedsiębiorców. Zapraszam do lektury.

 

A oto co ważnego wydarzyło się, mającego wpływ na pracowników i pracodawców, o czym informowali nasi eksperci…

Prezydent 4 sierpnia br. podpisał ustawę, która wprowadza obligatoryjny Krajowy System e-Faktur (tzw. KSeF). Od 1 lipca 2024 roku większość firm będzie zobowiązana do korzystania z KSeF, natomiast małe i średnie firmy zwolnione z VAT będą musiały to zrobić od 1 stycznia 2025 roku. Nowe przepisy mają uprościć proces fakturowania i przyspieszyć zwroty VAT, ponadto przynieść korzyści zarówno podatkowe, jak i biznesowe – takie jak uczciwa konkurencja, przyspieszenie płatności i oszczędności związane z przechowywaniem dokumentów. Honorata Zakrzewska-Krzyś podsumowuje kluczowe założenia nowych przepisów. Więcej na temat KSeF dowiesz się również z artykułu Tomasza Janasa: Wymagania techniczne wdrożenia KSeF w firmie. 7 wymagań i 9 kluczowych działań oraz Łukasza Kacprzyka: Projekt Krajowego Systemu e-Faktur podpisany przez Prezydenta.

 

18 sierpnia 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. Zgodnie z wytycznymi Ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wysokość płacy minimalnej w 2024 r. ponownie wzrośnie dwukrotnie. Szczegóły podaje Jolanta Zarzecka-Sawicka

Prezydent podpisał nową ustawę o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, która ma na celu wprowadzenie przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1057 w zakresie delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego. Jej głównym celem jest ochrona krajowego rynku przewozów drogowych przed nieuczciwą konkurencją spoza Polski oraz zapewnienie bezpiecznego, efektywnego i społecznie odpowiedzialnego sektora transportu drogowego. Jak informuje Honorata Zakrzewska-Krzyś, przepisy tej ustawy dotyczą zarówno podmiotów pochodzących z wewnętrznego rynku UE, jak i przewoźników z państw trzecich. Ustawa zawiera także zasady dotyczące stosowania sankcji i egzekwowania przepisów, a także definiuje kto jest uważany za kierowcę delegowanego na terytorium Polski i jakie obowiązki na przewoźników nakłada nowa ustawa.

 

22 sierpnia 2023 roku w Dzienniku Ustaw ogłoszono ustawę wprowadzającą do Kodeksu postępowania cywilnego istotne zmiany dotyczące sporów z zakresu prawa pracy. Nowe przepisy narzucają pracodawcy obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika w trakcie trwania sporu o bezskuteczność wypowiedzenia umowy o pracę lub o przywrócenie do pracy, zgodnie z wnioskiem pracownika. Te zmiany wprowadzono w wyniku porozumienia między rządem a NSZZ „Solidarność”. Chociaż Senat wyraził nieprzychylne stanowisko wobec tych regulacji, to wkrótce wejdą one w życie. Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule Jolanty Zarzeckiej-Sawickiej.

 

A o czym jeszcze ciekawym pisali nasi eksperci na naszych stronach?

Od 5 sierpnia 2023 roku obowiązują nowe i zmodyfikowane kody tytułów ubezpieczenia – sprawdź koniecznie, które opisy kodów tytułów ubezpieczenia zostały zmodyfikowane.

 

Marta Romanowska informuje, że od d 6 sierpnia 2023 roku obowiązują nowe terminy ważności orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono.

 

Ponadto Marta Romanowska przypomina, że pracodawcy mają czas tylko do 30 września na udzielenie pracownikom zaległych urlopów z 2022 roku – w przeciwnym razie grozi im kara w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych!

 

Według badania Element i Grant Thornton popyt na pracowników w polskiej gospodarce wyraźnie łapie stabilizację. W lipcu 2023 roku pracodawcy w Polsce opublikowali na największych portalach rekrutacyjnych niemal dokładnie tyle samo ogłoszeń o pracę, co przed rokiem. Średnia 3-miesięczna również – po raz pierwszy od 14 miesięcy – osiągnęła dodatni wynik. Wydaje się, że pracodawcy wyszli z ostatnich zakrętów gospodarczych (pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja…) i ponownie zaczynają pracować w normalnym trybie.

 

 Zaplanuj z nami Wrzesień! Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że praca w dziale kadr i księgowości wymaga doskonałej organizacji oraz elastyczności wobec ciągle zmieniających się przepisów, regularnie udostępniamy >> kalendarze << które pomagają w codziennym zarządzaniu pracą. Dzięki nim będziecie na bieżąco z najnowszymi przepisami oraz istotnymi terminami.

 

Program Poland. Business Harbour od A do ZProgram Poland. Business Harbour (PBH) to inicjatywa wizowa stworzona dla wykwalifikowanych pracowników z branży IT. Daje możliwość pracy i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Program obejmuje teraz cały świat. W informatorze „Program Poland. Business Harbour od A do Z” przygotowanym przez Ewę Gulczyńską znajdziecie wszystkie ważne informacje na ten temat. Zachęcam do lektury.

 

19% CIT tylko na papierze – jakie podatki płacą firmy w Polsce? W Polsce nominalna stawka CIT wynosi 19%, ale rzeczywiste obciążenia podatkowe Grup Kapitałowych wynoszą około 30%. Tegoroczna analiza wykazała spadek tej stopy do 28%. To oznacza, że co trzecia złotówka zysku tych firm jest przekazywana fiskusowi, co może wpłynąć na konkurencyjność i zdolności inwestycyjne polskich firm. W raporcie autorstwa Natalii Kamińskiej-Kubiak oraz Grzegorza Szysza znajdziecie informacje o wzroście zainteresowania Podatkowymi Grupami Kapitałowymi oraz zmianach w przepisach, które towarzyszyły temu wzrostowi.

 

Polski biznes zamyka się na różnorodność – jak wynika z naszego raportu, udział kobiet oraz osób starszych i obcokrajowców w zarządach firm w Polsce maleje. Obecnie udział kobiet w zarządach wynosi 27%, co stanowi spadek o 2 pp. w porównaniu z poprzednim rokiem i o 4 pp. w stosunku do badania sprzed dwóch lat. Podobnie spada odsetek osób powyżej 60 roku życia (z 18% do 13%) oraz obcokrajowców (z 6% do 4%). Jedynie udział osób młodych (poniżej 40 roku życia) nieznacznie wzrósł (z 17% do 18%). Jak wspólnie podkreślają autorki: Jolanta Jackowiak, Małgorzata Kuik i Katarzyna Nowaczyk, różnorodność w zarządach przyczynia się do sukcesu firm, wpływając na kreatywność, motywację i efektywność zespołów.

 

Oto kilka wybranych publikacji, jakie pojawiły się w minionym miesiącu na blogu Poradnik HR, które polecam:

 

Z kolei z bloga Księgowość jest sexy wybrałam dla Was zwłaszcza te artykuły:

 

Natomiast z domowej witryny Grant Thornton Waszej uwadze polecam następujące teksty i opracowania:

 

Zaproszenie!

Serdecznie zapraszam 15 września do biura Grant Thornton w Poznaniu na śniadanie biznesowe: Rewolucyjne zmiany w prawie pracy 2023 i ich wpływ na firmy. Podczas spotkania omówimy kluczowe aspekty prawne nowelizacji Kodeksu pracy na rok 2023, w tym:

✅ praca zdalna: definicje, rodzaje, zasady, kontrola pracowników, obowiązki pracodawcy;

✅ work-life balance i transparency directive: urlop opiekuńczy, zwolnienie od pracy, elastyczna organizacja pracy, przejrzystość wynagrodzeń;

✅ sygnaliści: główne założenia projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa;

✅ pay transparency directive: walka z dyskryminacją płacową i przejrzystość wynagrodzeń.

Nasi prelegenci:

🎙 Jolanta Zarzecka-Sawicka – Partner, Radca prawny w GRANT THORNTON.

🎙 Agnieszka Cylka – Dyrektor Oddziału BIGRAM Poznań.

 Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczonaZapraszam do rejestracji

 

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do regularnego odwiedzania naszych stron:

🌐http://poradnikhr.blog/

🌐 http://ksiegowoscjestsexy.blog/

🌐http://doradcypodatkowi.blog/

🌐https://grantthornton.pl/

 

mm

Menedżer ds. marketingu w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Kasia ma wieloletnie doświadczenie w budowaniu zespołów i zarządzaniu ludźmi oraz w zarządzaniu projektami. Jest odpowiedzialnym liderem stawiającym w centrum swój zespół, który zawsze wspiera oraz menedżerem silnie zorientowanym na wyniki. W pracy stawia na trwałe relacje biznesowe, a także kreatywność i ciągły rozwój, które zapewniają elastyczność niezbędną do znajdowania odpowiedzi na nieustannie zmieniające się warunki rynkowe.

Zobacz także

Skomentuj