Flash news - podsumowanie września 2023 na blogach kadrowym i księgowym Grant Thornton

Zapraszam na podsumowanie września 2023 roku na blogu kadrowym oraz księgowym ekspertów Grant Thornton – miesiąca, w którym ogłoszono rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę i stawki godzinowej na rok 2024.

 

Za nami wrzesień – miesiąc, w którym doszło do istotnych zmian znacząco wpływających na sytuację pracowników i pracodawców – w katalogu zmian znalazły się m.in. nowe, wyższe stawki wynagrodzenia dla pracowników młodocianych, ogłoszenie przez Radę Ministrów stawek wynagrodzenia minimalnego na rok 2024 czy nowe przepisy umożliwiające kupującym odbieranie paragonów w sposób elektroniczny i anonimowy – przez smartfony. Szczegóły tych zmian i wiele więcej znajdziesz poniżej, w wybranych do niniejszego zestawienia artykułach – zapraszam do lektury.

 

A o to co istotnego wydarzyło się, o czym informowali nasi eksperci…

  • Jak już wspomniałam, od 1 września 2023 r. obowiązują nowe, wyższe stawki wynagrodzenia dla pracowników młodocianych. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 6 lipca 2023 r., minimalne miesięczne pensje pracowników młodocianych wzrosły o 3% w stosunku do wcześniej obowiązujących stawek. To istotna zmiana, która ma na celu dostosowanie się do aktualnych potrzeb rynku pracy i zachęcenie młodzieży do kształcenia zawodowego. Honorata Zakrzewska-Krzyś w swoim artykule opisuje ile dokładnie wynoszą nowe stawki >> Już od 1 września obowiązują zmiany w wynagrodzeniach młodocianych pracowników! Jakie?
  • 15 września ogłoszono rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę i stawki godzinowej na rok 2024. Płaca minimalna wzrośnie dwukrotnie, pierwszy raz od 1 stycznia do 4.242 zł miesięcznie i 27,70 zł za godzinę, a drugi raz od 1 lipca do 4.300 zł miesięcznie i 28,10 zł za godzinę. To już kolejny rok, w którym wynagrodzenie minimalne wzrośnie dwukrotnie. Jak komentuje Jolanta Zarzecka-Sawicka – „Wraz ze wzrostem pracy minimalnej wcale nie obserwujemy jednoczesnych podwyżek płac na rynku pracy. Coraz bardziej widoczny jest natomiast niepokojący trend coraz większego spłaszczania wynagrodzeń w różnych sektorach gospodarki i coraz głośniej mówią o tym protestujący pracownicy oraz środowiska związane z rynkiem pracy.” >> Wynagrodzenie minimalne w 2024 r. ponownie wzrośnie dwukrotnie.
  • Justyna Śmigielska informuje, że 15 września weszły w życie przepisy umożliwiające kupującym odbieranie paragonów w sposób elektroniczny i anonimowy – przez smartfony. Jednak nie wszędzie, ponieważ nowe rozwiązanie będzie dla sprzedających opcjonalne >> E-paragony, dedykowana aplikacja i HUB paragonowy.
  • Z kolei Honorata Zakrzewska-Krzyś zwraca uwagę, że 30 września br. weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania. Dlaczego? Nowe przepisy mają dostosować regulacje do postępu technicznego, uwzględnić nowe zagrożenia (np. e-papierosy czy treści pornograficzne) i zapewnić skuteczniejszą ochronę młodocianych pracowników. Pracodawcy mają obowiązek zaktualizować wewnątrzzakładowe regulaminy pracy pod kątem najnowszych zmian w zatrudnianiu młodocianych. Jak podkreślają eksperci z kancelarii prawa pracy Grant Thornton Poland Jolanta Zarzecka-Sawicka i Michał Mieszkowski – przestrzeganie tych przepisów jest kluczowe, a ich naruszenie to wykroczenie przeciwko prawom pracowników i zagrożone jest grzywną do 30.000 zł (art. 281 § 1 pkt 5 Kodeks pracy). Przedsiębiorcy muszą weryfikować treści regulaminów pracy i zadbać o ich zgodność z nowymi przepisami >> Zmiany w wykazie prac wzbronionych młodocianym.
  • Łukasz Kacprzyk natomiast omawia 10 najważniejszych problemów z jakimi mogą mierzyć się podatnicy wdrażający KSeF, m.in.: różnice dat na fakturach, niezgodność z strukturą logiczną, obsługa załączników poza KSeF, faktury B2C poza KSeF, płatności za e-faktury, kod QR jako sposób weryfikacji e-faktury, awarie a przesłanie e-faktury do KSeF. Zapraszam do lektury, aby uniknąć trudności >> 10 najważniejszych problemów KSeF.

 

O czym jeszcze ważnym informowali eksperci Grant Thornton?

  • 22 września 2023 r. weszły w życie nowe przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące sporów z zakresu prawa pracy, wprowadzone w wyniku porozumienia między rządem a NSZZ „Solidarność”. Te zmiany narzucają pracodawcom obowiązek kontynuowania zatrudnienia pracowników w trakcie sporów dotyczących wypowiedzenia umowy o pracę lub przywrócenia do pracy. Zmiany te wywołały znaczne kontrowersje i ożywione debaty. >> Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego nakazujące dalsze zatrudnienie pracowników w trakcie sporu już obowiązują.
  • Według badania Element i Grant Thornton popyt na pracowników w polskiej gospodarce lekko słabnie. W sierpniu pracodawcy ograniczyli liczbę ogłoszeń o pracę o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dodatkowo, średnia krocząca liczby nowych ofert pracy z ostatnich trzech miesięcy spadła w sierpniu do 4%, co jest pierwszym spadkiem od marca 2023 roku. W ubiegłym miesiącu pracodawcy zmniejszyli również liczbę benefitów i zachęt oferowanych pracownikom. Szczegóły najdziecie Państwo w naszym raporcie >> Popyt na pracowników lekko słabnie.
  • 7 października 2023 r. kończy się 6 miesięczny okres przejściowy związany ze zniesieniem telepracy – czyli czas, w którym pracodawcy powinni dokonać związanych z tym faktem niezbędnych formalności. Marta Romanowska informuje co pracodawcy powinni zrobić do 7 października w związku ze zniesieniem telepracy >> Zbliża się koniec telepracy!

 

Polecam także interesujące raporty autorstwa naszych zespołów!

  • Czy Wiecie Państwo jak wykorzystać potencjał na oszczędności z tytułu ulg? W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie, przewaga konkurencyjna leży w rękach tych, którzy potrafią tworzyć i wdrażać innowacje. Polski ustawodawca, świadomy tego faktu, wprowadził preferencje podatkowe, które mają wspierać firmy angażujące się w badania i rozwój, jak również te poszukujące nowych rynków i produktów. W imieniu Michała Rodaka zapraszam do zapoznania się z II edycją raportu Grant Thornton Poland Ulgi na innowacje w praktyce – jak podatnicy korzystali z nich w 2022 r. Raport ten dostarcza głębokiej analizy i cennych informacji na temat preferencji podatkowych w Polsce.
  • Nasz kraj ma ogromną szansę wdrożenia siedmioletniego planu finansowego Unii Europejskiej, ale nasz raport pokazuje, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Mimo że perspektywa finansowa na lata 2021-2027 formalnie rozpoczęła się już ponad dwa i pół roku temu, regiony w Polsce rozpisały konkursy na zaledwie 15% całej dostępnej alokacji. Jak komentuje Maria Murawska – „To już trzecia pełna perspektywa wdrażania środków unijnych w Polsce, a więc teoretycznie powinna ona korzystać z doświadczeń poprzednich i ruszyć zdecydowanie wcześniej. Jednak w poprzednich perspektywach pierwsze konkursy były ogłaszane już po około roku–półtora od rozpoczęcia. Teraz to opóźnienie wynosi prawie dwa i pół roku. Może to budzić znaczący niepokój, czy faktycznie uda się zakontraktować i wydatkować środki.” Czy Polsce uda się wykorzystać dostępne środki unijne? Sprawdź prognozy w raporcie >> Unijne dotacje uruchamiane z dużym opóźnieniem.

 

 Zaplanuj księgowo i kadrowo wrzesień z ekspertami Grant Thornton! Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że praca w dziale kadr i księgowości wymaga doskonałej organizacji oraz elastyczności wobec ciągle zmieniających się przepisów. Dlatego też regularnie udostępniamy >> kalendarze<< które pomagają w codziennym zarządzaniu pracą. Dzięki nim będziecie na bieżąco z najnowszymi przepisami oraz istotnymi terminami.

 

Oto kilka wybranych publikacji, jakie pojawiły się w minionym miesiącu na blogu Poradnik HR, które polecam:

 

Z kolei z bloga Księgowość jest sexy wybrałam dla Was zwłaszcza te artykuły:

 

Natomiast na domowej witrynie Grant Thornton Waszej uwadze polecam następujące teksty i opracowania:

 

 ZAPROSZENIE! Zapraszam na VI już Client Week – to wyjątkowe wydarzenie, które dedykowane jest wyłącznie naszym Klientom. To nasz sposób na podziękowanie za zaufanie, jakim nas obdarzacie. Jeśli szukacie Państwo aktualnej wiedzy i praktycznych komentarzy ekspertów, nie możecie tego przeoczyć! W tym roku przygotowaliśmy 10 bloków tematycznych online, obejmujących 38 istotnych tematów biznesowych. Dodatkowo czekają na Państwa 2 warsztaty w formie bezpośredniej. Jeśli jesteście Państwo w gronie naszych Klientów, zapraszam na stronę wydarzenia: https://clientweek.grantthornton.pl/ i zapisanie się na interesujące Państwa wystąpienia. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny ❗

 

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do regularnego odwiedzania naszych stron:

🌐http://poradnikhr.blog/

🌐 http://ksiegowoscjestsexy.blog/

🌐http://doradcypodatkowi.blog/

🌐https://grantthornton.pl/

 

mm

Menedżer ds. marketingu w Departamencie Outsourcingu Grant Thornton. Kasia ma wieloletnie doświadczenie w budowaniu zespołów i zarządzaniu ludźmi oraz w zarządzaniu projektami. Jest odpowiedzialnym liderem stawiającym w centrum swój zespół, który zawsze wspiera oraz menedżerem silnie zorientowanym na wyniki. W pracy stawia na trwałe relacje biznesowe, a także kreatywność i ciągły rozwój, które zapewniają elastyczność niezbędną do znajdowania odpowiedzi na nieustannie zmieniające się warunki rynkowe.

Zobacz także

Skomentuj