Nowelizowany obecnie Kodeks pracy ma zostać uzupełniony o przepisy zapewniające pracownikom ochronę przed niekorzystnym traktowaniem lub negatywnymi konsekwencjami ze strony pracodawców, w sytuacji kiedy zdecydują się skorzystać ze wszystkich przysługujących im pracowniczych uprawnień, zapewnionych w Kodeksie pracy.
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, miał zostać uchwalony w terminie zapewniającym wdrożenie przepisów dwóch unijnych dyrektyw (o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w Unii Europejskiej – nr 2019/1152, oraz o work-life balance – nr 2019/1158) do polskiego porządku prawnego, najpóźniej do 1 i 2 sierpnia 2022 roku. Wiadomo już, że tak się nie stanie – dokument jest mniej więcej w połowie ścieżki legislacyjnej (bieżący postęp prac można sprawdzić na stronach Rządowego Centrum Legislacji >> TUTAJ <<).
Mimo opóźnień w pracach legislacyjnych, pracodawcy i pracownicy mogą być pewni, że – prędzej czy później – nowelizowany obecnie Kodeks pracy zostanie uzupełniony o przepisy chroniące pracowników przed niekorzystnym traktowaniem lub negatywnymi konsekwencjami ze strony pracodawców, w sytuacji kiedy skorzystają ze wszystkich przysługujących im na mocy Kp pracowniczych uprawnień. Na podstawie nowych przepisów skorzystanie przez pracownika z przysługujących mu kodeksowych uprawnień nie będzie mogło być podstawą jakiegokolwiek niekorzystnego traktowania, ani nie będzie mogło powodować jakichkolwiek negatywnych konsekwencji.
Co więcej – chronieni będą nie tylko owi pracownicy, ale także ci zatrudnieni, którzy udzielą im w tym zakresie wsparcia (w dowolnej formie).
WAŻNE! Pracownikowi, którego prawa zostaną naruszone przez pracodawcę, a także osobie udzielającej mu wsparcia, będzie przysługiwało prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej, niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów!
Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Sprawdź >> outsourcing kadrowo-płacowy Grant Thornton <<
autorzy: Honorata Zakrzewska-Krzyś, Bartłomiej Kublik
Chcesz wiedzieć wszystko o zmianach w Kodeksie pracy zaplanowanych na bieżący rok? Większość z nich powinna wejść w życie od 1 sierpnia 2022 (te wynikające z dyrektywy o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w Unii Europejskiej – nr 2019/1152) lub 2 sierpnia 2022 (te wynikające z dyrektywy work-life balance – nr 2019/1158). Zważywszy jednak na bieżący postęp prac, terminy te nie zostaną dochowane. Dodatkowo ustawodawca na rok 2022 zaplanował także nowelizację Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości pracowników. Zapoznaj się z naszym cyklem publikacji na temat zmian w Kodeksie pracy 2022. W jego ramach ukażą/ukazały się:
- Umowa o pracę na okres próbny – ważne zmiany od 1 sierpnia!
- Od 1 sierpnia pracodawcy powinni uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony?
- Ochrona przed niekorzystnym traktowaniem w zatrudnieniu w związku z korzystaniem z uprawnień pracowniczych
- Niebawem zmiany w zakazie konkurencji! Czy od 1 sierpnia pracownicy zyskają prawo do równoległego zatrudnienia?
- Dodatkowe obowiązki informacyjne pracodawców po nowelizacji Kodeksu pracy
- Nowe prawo pracowników: będą mogli wnioskować o bezpieczniejsze warunki pracy
- Przerwy w pracy po zmianach w Kodeksie pracy z 2022 roku
- Wkrótce nowe zwolnienie od pracy: z powodu działania siły wyższej
- Niebawem szersze uprawnienia rodziców dzieci do lat 8
- Od 2023 roku wydłużenie urlopu rodzicielskiego i szersza ochrona przed zwolnieniem?
- Ile wyniosą zasiłki na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim po oczekiwanej nowelizacji Kodeksu pracy?
- Urlop ojcowski 2022 a 2023 – jakie są planowane zmiany?
- Zmiany w zasadach udzielania i korzystania z urlopu wychowawczego
- Urlop opiekuńczy wg nowych zasad po nowelizacji Kodeksu pracy
- Zmiany w katalogu wykroczeń przeciw prawom pracownika wskutek nowelizacji Kodeksu pracy
- Kontrola trzeźwości pracowników – planowane zmiany w Kodeksie pracy
- Praca zdalna – planowane zmiany w Kodeksie pracy