eZUS, czyli nowa wersja PUE ZUS, jest już dostępna. Co się zmieniło? Jakich dalszych zmian mogą się spodziewać użytkownicy tego systemu?
Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS funkcjonuje od 2012 roku. Od tego czasu system na bieżąco jest rozbudowywany i unowocześniany. Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, transformacja PUE ZUS w eZUS dopiero się rozpoczyna. Projekt ma na celu stworzenie bezpiecznego, ogólnodostępnego i bardziej przyjaznego systemu dla ubezpieczonych, świadczeniobiorców i płatników składek.
Co się zmieniło w PUE ZUS/eZUS?
Pierwsza zmiana nastąpiła 29 sierpnia br. i była związana z nowym ekranem logowania. W celu zwiększenia bezpieczeństwa po wpisaniu loginu i hasła logowanie obecnie trzeba potwierdzić kodem weryfikacyjnym. Użytkownik może go otrzymać smsem bądź e-mailem, w zależności od wybranego wcześniej w ustawieniach portalu kanału odzyskiwania dostępu.
Zmiany ustawień można dokonać w zakładce „Dane Profilu”, sekcji „Dane kontaktowe → kanał odzyskiwania dostępu do Twojego konta PUE”.
Logowanie jest możliwe także miedzy innymi poprzez profil zaufany, bankowość elektroniczną czy kwalifikowany podpis elektroniczny. Dzięki temu użytkownik może się zalogować do platformy także w przypadku, gdy nie pamięta swojego loginu.
Po zalogowaniu użytkownik ma do wyboru konto, z którego może skorzystać. Dostępne są następujące opcje::
- konto indywidualne (role: ogólna, świadczeniobiorcy i ubezpieczonego);
- konto płatnika (konto przedsiębiorcy);
- konto związane z otrzymanym pełnomocnictwem (np. udzielonym przez osobę fizyczną dla biura rachunkowego).
Jakie będą kolejne zmiany?
Obecnie trwają prace nad ulepszeniem profilu płatnika składek. W bieżącym roku planowane są także zmiany związane z rejestracją kont na eZUS oraz procesami powiązanymi z logowaniem, jak na przykład przypomnienie loginu.
Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<
oprac. za ZUS