Temperatura w pomieszczeniach biurowych

COVID-19 i mocno ograniczona liczba pracowników w biurach nie zwalniają pracodawców z obowiązku stosowania się do przepisów BHP w zakresie zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Co warto na ten temat wiedzieć?

 

Praca zdalna zdecydowanie ograniczyła liczbę pracowników w firmowych przestrzeniach. W szczególności widać to w biurowcach, które od blisko roku niemalże świecą pustkami. Pracodawcy skupiają swoją uwagę na przetrwaniu trudnego okresu pandemii i niestety w mniejszym stopniu zwracają uwagę na warunki panujące w pomieszczeniach biurowych, w tym między innymi na temperaturę powietrza.

 

COVID-19 a przepisy BHP dotyczące temperatury w pomieszczeniach

Okres pandemii nie zwolnił pracodawców od stosowania przepisów BHP oraz odpowiedzialności za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w firmach. Nawet niewielka grupa pracowników pojawiająca się w biurach musi mieć zapewnioną odpowiednią temperaturą oraz wilgotności powietrza. Jakie są w tym zakresie wymagania?

W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do wykonywanych zadań, jednak nie niższą, niż 14˚C (chyba, że względy technologiczne na to nie pozwalają); w pomieszczeniach, w których wykonywana jest lekka praca i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa, niż 18˚C. Zalecane temperatury przez Centralny Instytut Ochrony Pracy wynoszą:

  • zimą: 20÷24˚C,
  • latem: 23÷26˚C.

Z kolei wilgotność powietrza powinna być na takim poziomie, aby nie powodowała uczucia suchości (wysychania śluzówek ust i nosa) oraz skóry. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić od 40 do 60 procent i jest ona zależny od temperatury w danym miejscu. Jeżeli w pomieszczeniu mamy temperaturę w okolicach 20˚C to wówczas idealny poziom wilgotności wynosi ok 55-60%, natomiast dla 21-22˚C to 40-45%.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

 

Temperatura i wilgotność w pomieszczeniach pracy a wydajność zatrudnionych

Zarówno dobór temperatury, jak i wilgotności, ma bezpośredni wpływ na samopoczucie pracowników oraz ich efektywność w pracy. Źle dobrane ww. paramenty mogą powodować duży dyskomfort i narażać pracowników na niepotrzebne dolegliwości. W tym szczególnym czasie pracodawcy powinni zapewnić optymalne, dostosowane do panującej sytuacji warunki pracy, które pozwolą zachować wymagane przepisami prawa bezpieczeństwo i higienę, a także komfort pracy.

 

 

Podstawa prawna: Kodeks pracy art. 207, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

 

Zobacz także

Skomentuj