Nierealny termin wdrożenia PPK dla zagranicznych podmiotów?

23 kwietnia br. upływa termin na wdrożenie PPK dla zagranicznych podmiotów, tymczasem prace nad ważną dla nich ustawą – podobnie jak legislacyjny chaos – trwają.

 

W Sejmie trwają prace nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Likwidacja OFE nie jest jednak jedyną zmianą, której wejście przewiduje ta ustawa. W jej treści znalazł się zapis dotyczący Pracowniczych Planów Kapitałowych w odniesieni do podmiotów nie mających nr NIP i REGON, który z zamyśle ma rozwiązać problemy, z jakimi borykają się zagraniczni pracodawcy chcący dołączyć do programu, a z którymi instytucje finansowe nie chcą zawierać umów o prowadzenie PPK, ponieważ podmioty te nie posiadają nr identyfikacyjnego NIP i REGON. W praktyce projektowana ustawa zapewne nie rozwiąże wszystkich kluczowych kwestie, a wraz ze zmianami pojawiają się kolejne pytania – zwłaszcza przy braku okresu przejściowego, który przez twórców tejże ustawy nie został przewidziany.

 

Rozwiązanie dla podmiotów zatrudniających nie mających nr NIP i REGON?

Rozszerzenie definicji podmiotu zatrudniającego ma teoretycznie rozwiązać problem pracodawców, którzy nie mają własnego nr NIP i REGON. Zgodnie ze zmianą podmiotem zatrudniającym ma być również pracownik-płatnik zagranicznego pracodawcy, jeżeli pracodawca lub zleceniodawca nie posiada numeru identyfikacyjnego.

Jednak, choć zmiany te są dopiero procedowane, to w praktyce obowiązują od dawna i stanowią jedynie swoiste uporządkowanie i uzupełnienie obowiązujących przepisów. W obecnym stanie prawnym bowiem pracownicy zatrudniani przez podmiot zagraniczny niemający siedziby w Polsce mogą (ale nie muszą!) zawrzeć umowę dotyczącą PPK w imieniu swojego pracodawcy. Odbywa się to na podstawie art. 5 ustawy o PPK. W ten sposób biorą na własne barki przynależność do programu. Zawierają wówczas umowę o zarządzanie PPK z wybraną przez siebie instytucją finansową, a następnie podpisują umowę o prowadzenie PPK. Jednak nie wszystkie instytucje finansowe chcą z takimi pracownikami-płatnikami umowy zawierać, podobnie jak z ich pracodawcami nie mającymi nr identyfikacyjnego w Polsce. Tymczasem termin na wdrożenie PPK w podmiotach zagranicznych upływa już wkrótce: 23 kwietnia br.

 

Więcej pytań, niż odpowiedzi o PPK dla podmiotów zagranicznych

Niestety procedowany projekt nie precyzuje szeregu kwestii. Między innymi co zrobić, jeśli podmiot, którego pracownicy zawierają umowę dotyczącą PPK w jego imieniu, podstanowi wystąpić o nadanie NIP.

Inną, o wiele ważniejszą zmianą, jaka znajduje się we wspomnianej ustawie, jest zapis w dodanym artykule 28a. Zgodnie z nim, określone zostały zasady, w których następuje zwrot nienależnie wpłaconych środków. Obecnie obowiązujące przepisy nie zawierają uregulowania kwestii korekt w PPK. Po zmianie, wpłaty do PPK, które zostały poniesione nienależnie, będą podlegały zwrotowi na rzecz finansującego – uczestnika programu lub/i podmiotu zatrudniającego. Zwrot będzie dotyczył również wpłaty powitalnej oraz dopłat rocznych.

 

UWAGA! Brak zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi karą do 1,5% funduszu wynagrodzeń. Jednak pracownik-płatnik występujący w roli podmiotu zatrudniającego nie posiada funduszu wynagrodzeń, stąd nie można na niego nałożyć wspomnianej kary.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne nie jest jedyną procedowaną ustawą, która wprowadza zmiany w PPK. Do Sejmu trafił bowiem senacki projekt zmian, które mają na celu umożliwienie dołączenia do programu pracownikom zatrudnianym przez m.in. posłów i senatorów.

 

Sprawa jest rozwojowa – będziemy informować na bieżąco.

 

Zobacz także

Skomentuj