Urlopy wypoczynkowe A.D. 2021 - zasady udzielania

Już za chwilę najbardziej intensywny okres urlopowy w zakładach pracy, dlatego przypominamy zasady udzielania urlopów oraz zmiany w urlopach, jakie zostały wprowadzone po ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce.

 

Zgodnie z art. 152 pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie można się zrzec. Wymiar urlopu wynosi 20 dni (jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat) lub 26 dni (jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat). Urlop powinien zostać wykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu w danym roku kalendarzowym, to staje się on urlopem zaległym i musi zostać wykorzystany do końca września kolejnego roku.

 

Plan urlopów

Plan urlopów jest ustalany na początku roku przez pracodawcę na podstawie wniosków pracowników. Jeżeli w zakładzie pracy nie ma planu urlopów, pracodawca ustala terminy urlopów w porozumieniu z pracownikami, zgodnie z terminami wskazanymi we wnioskach urlopowych. W szczególnych przypadkach pracodawca może odmówić udzielenia urlopu.

WAŻNE! Zgodnie z art. 164. § 1 Kodeksu Pracy przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika, który jest umotywowany ważnymi przyczynami. Pracodawca może również odwołać pracownika z urlopu z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy (art. 164 § 1 Kodeksu Pracy).

 

Urlopowe rozwiązania Covid-owe

Należy również pamiętać, że zgodnie z art. 15gc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, pracodawca w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii może udzielić bez uzyskiwania zgody pracownika maksymalnie 30 urlopu niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach. Na tej podstawie pracodawca może wysłać pracownika na urlop zaległy – bez uzgodnienia terminu z pracownikiem. Natomiast urlop bieżący może być wykorzystany tylko w terminie ustalonym z pracownikiem.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

Zobacz także

Skomentuj