Kiedy czas izolacji i kwarantanny pracownika są traktowane jako czas jego niezdolności do pracy w rozumieniu kodeksowym, co skutkuje koniecznością skierowania go na badania kontrolne?  

 

Zgodnie z art. 229 § 2 Kodeksu Pracy, w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, trwającej dłużej niż 30 dni, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

 

Kwarantanna i izolacja a niezdolność do pracy

Okres kwarantanny jest zrównany z okresem niezdolności do pracy z powodu choroby jedynie do celów wypłaty świadczenia chorobowego, jednak nie jest okresem niezdolności do pracy spowodowanej chorobą w rozumieniu Kodeksu pracy. Wynika to z faktu, że pracownik nie jest wówczas chory, a jedynie przebywa na kwarantannie w swoim miejscu zamieszkania oraz – jeżeli specyfikacja pracy na to pozwala – może w tym okresie świadczyć pracę w trybie zdalnym.

Z kolei izolacja, to w praktyce odosobnienie osoby chorej (tj. takiej, która ma pozytywny wynik testu na koronawirusa) – i jako taki ów okres jest uwzględniony w 31 dniach niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, ale tylko wtedy, gdy pracownik ma objawy chorobowe i nie świadczy pracy w tym czasie.

 

Stanowisko MRPiT dotyczące kwarantanny i izolacji w kontekście niezdolności do pracy 

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wydało stanowisko 5 lutego 2021 r., w którym jednoznacznie potwierdziło, że gdy pracownik świadczy pracę w trybie zdalnym w okresie kwarantanny lub izolacji, to ten okres nie jest wliczany do okresu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Jeżeli podczas kwarantanny pracownik nie może świadczyć pracy w trybie zdalnym, to kwarantanna nie powinna być traktowana jako okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Jeżeli natomiast pracownik ze względu na stan zdrowia nie może świadczyć pracy na izolacji, to okres izolacji należy zaliczyć do okresu niezdolności do pracy.

 

Izolacja i kwarantanna a badania kontrolne

Zgodnie z opublikowanym stanowiskiem MRPiT, do okresu niezdolności do pracy skutkującej wystawieniem skierowania na badania kontrolne:

  • nie wlicza się okresu kwarantanny (bez względu na to czy pracownik świadczy pracę zdalnie czy nie),
  • nie wlicza się okresu izolacji, jeżeli pracownik świadczył pracę zdalnie,
  • ale wlicza się okres izolacji, jeżeli pracownik spędził ten czas w izolatorium lub szpitalu.

 

Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kadrowo-płacowymi >>.  

 

Zobacz także

Skomentuj