Zmiana czasu zimowego na letni a rozliczenie czasu pracy

Jakie skutki dla rozliczenia czasu pracy ma przesunięcie wskazówek zegara?

 

W nocy z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca przejdziemy z czasu zimowego na letni. Przestawimy wówczas wskazówki zegarów o godzinę do przodu – z 2:00 na 3:00. Ta okoliczność będzie miała istotne znaczenie także w sferze prawa pracy, a ściślej – rozliczenia czasu pracy.

 

Jak zmiana czasu wpływa na rozliczenie czasu pracy?

Czas pracy osób, które będą pracować podczas nocy, której cofamy wskazówki zegara zostanie skrócony o godzinę, co może wywołać wątpliwości w zakresie jego rozliczania i wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z art. 80. Kodeksu pracy „wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.” Co to oznacza w praktyce?

 

Pracodawca ma obowiązek zapłacić wynagrodzenie pracownikowi za taką liczbę godzin pracy w danym okresie rozliczeniowym, jaka wynika z jego wymiaru czasu pracy. Zatem osoby pracujące w tym czasie w nocy mają prawo do wynagrodzenia również za tę brakującą godzinę, ale już nie przysługuje im za nią dodatek z tytułu pracy w nocy.

 

Kiedy przestaniemy zmieniać czas z zimowego na letni i odwrotnie?

Według pierwotnych założeń koniec zmiany czasu miał nastąpić w 2021 roku, niestety prace nad projektem przerwała pandemia koronawirusa.

W Polsce czas środkowoeuropejski letni CEST (Central European Summer Time) w 2021 roku będzie obowiązywał od 28 marca do 31 października.

 

CIEKAWOSTKA! Czas letni jest stosowany w niemalże siedemdziesięciu krajach na świecie – w tym prawie we wszystkich państwach europejskich. Natomiast Islandia, Rosja i Białoruś w ogóle nie przeprowadzają zmian czasu.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

 

Zobacz także

Skomentuj