Czy 7 godzinny dzień pracy w Polsce jest realny?

Obecnie 7-godzinny dzień pracy przysługuje pracownikom z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Partia Razem chce objąć tym rozwiązaniem wszystkich pracujących Polaków. Na ile to realne?

 

Partia Razem planuje jeszcze w bieżącym roku złożyć do Sejmu projekt ustawy o siedmiogodzinnym dniu pracy. Sondaże, które zostały przeprowadzone w okresie sprzed pandemii Covid-19 wykazały bowiem, że ponad połowa Polaków (55%) chciałaby pracować o jedną godzinę dziennie krócej.

 

 W aktualnym stanie prawnym jedynie pracownicy z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z krótszego czasu pracy, tzn. 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

 

Czy 7 godzinny dzień pracy ma sens?

Zwolennicy skróconego czasu pracy wskazują, że równolegle z rozwojem technologii i automatyzacji pracy pracownikom odeszłą część czasochłonnych obowiązków, w związku z czym mają mniej obowiązków tego typu. Oprócz tego szereg badań dowodzi, że etatowiec pracujący przez 7 godzin na dobę jest bardziej wydajny, niż pracujący dłużej. A pracownik mniej przemęczony bierze mniej urlopów na żądanie oraz podczas wykonywania swoich codziennych zadań robi mniej przerw.

Ile godzin dziennie na pracy spędzają inni Europejczycy? Na przykład w Danii czas pracy wynosi 37 godzin tygodniowo, w Irlandii 39, a we Francji pracuje się średnio 35 godzin na tydzień.

 

Dlaczego 7 h dzień pracy to zły pomysł?

Przeciwnicy 7 godzinnego czasu pracy argumentują swoje stanowisko tym, że będzie to oznaczało dla przedsiębiorców wzrost kosztów pracy. Poza tym wystąpi problem związany z organizacją pracy w przedsiębiorstwach czy deficytem pracowników na rynku pracy. Pojawiają się również głosy, że przy niżu demograficznym oraz obniżonym wieku emerytalnym skrócenie dnia do 7 godzin pracy będzie zwiastowało duże trudności dla całej polskiej gospodarki.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń z ZUS-em czy prowadzenia spraw kadrowych? Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>

 

Kontekst polityczny 7-godzinnego dnia pracy?

Na przełomie 2022 i 2023 roku w naszym kraju rozpocznie się kampania przedwyborcza. Jedną z hipotez, które pojawiają się w przestrzeni publicznej jest domniemanie, że partia Adriana Zandberga może liczyć na większą przychylność wyborców w związku z projektem 7-godzinnego dnia pracy, jaki planuje przedłożyć w Sejmie. Warto wiedzieć, że w ramach koncepcji tego ugrupowania wysokość wynagrodzeń przy skróconym czasie pracy miałaby pozostać na aktualnym poziomie.

 

Specjalista ds. kadr i płac w Departamencie Outsourcingu. od 2017 związana z Grant Thornton. Absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Podyplomowego Studium Prawa Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Kurs Specjalisty ds. Kadr i Płac w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, dzięki czemu zajmuje się outsourcingową obsługą małych i średnich przedsiębiorstw. Grant Thornton

Zobacz także

Skomentuj