Dodatek za szczególne warunki pracy będzie poza płacą minimalną?

Sejm przyjął i przekazał do Prezydenta i Marszałka Senatu projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw, zawierający nowelizację przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Co ma się zmienić?

 

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw, zawierający nowelizację przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (druk sejmowy nr 3321) został przyjęty przez Sejm 16 czerwca 2023 roku, natomiast 20 czerwca br. został skierowany do Prezydenta i Marszałka Senatu. Zakłada on m.in. rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości płacy minimalnej. Czyli?

 

Dodatek za szczególne warunki pracy poza płacą minimalną?

Do dotychczasowych składników wynagrodzenia nieuwzględnianych przy obliczaniu wysokości płacy minimalnej, do których należą:

  1. nagrody jubileuszowe,
  2. odprawy pieniężne w związku z przejściem na emeryturę lub rentę,
  3. wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
  4. dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej,
  5. dodatek za staż pracy

został dopisany szósty składnik: dodatek za szczególne warunki pracy.

 

 Dodatek za szczególne warunki pracy przysługuje z tytułu wykonywania pracy w warunkach szczególnie szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych, bądź wiążących się z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Ustalany jest dobrowolnie przez pracodawców, w oparciu o wewnątrzzakładowy regulamin wynagradzania czy układ zbiorowy pracy.

 

Procedowany ww. projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że nowe regulacje dotyczące minimalnego wynagrodzenia wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

 

mm

Dyrektor Zarządzająca outsourcingiem rachunkowości, kadr i płac w Grant Thornton. Odpowiada za kształtowanie oferty, procedur oraz standardów świadczenia usług outsourcingowych. Podejmuje kluczowe decyzje w zakresie rozwoju biznesu oraz działań komunikacyjno-marketingowych. Związana jest z firmą od 2007 roku. Menedżer, z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Na bieżąco czuwa nad realizacją kilkuset kontraktów outsourcingowych, efektywnie kontrolując i zarządzając pracą kilkudziesięciu zespołów projektowych. Monika Smulewicz jest ekspertem w dziedzinie kadrowo-płacowej, z bogatym doświadczeniem szkoleniowym, doradczym i zamiłowaniem trenerskim. Wykładowca liczących się uczelni wyższych. Ceniona prelegentka konferencji i kongresów. Autorka specjalistycznych publikacji, aktywnie współpracująca z branżowymi mediami. Jej misją zawodową jest „dzielenie się wiedzą specjalistyczną w celu podniesienia jakości usług świadczonych przez przedsiębiorstwa na rzecz pracowników.”

Zobacz także