Zasiłek macierzyński - planowane zmiany w Kodeksie pracy

Wzrost wysokości zasiłku macierzyńskiego, wydłużenie urlopu rodzicielskiego oraz 9 tygodni tego urlopu dla każdego z rodziców, bez możliwości przeniesienia – to kluczowe planowane zmiany.

 

Owocem planowanej kolejnej nowelizacji przepisów Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw opracowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jest tzw. dyrektywa rodzicielska. Zgodnie z wytycznymi – poza wydłużeniem urlopu rodzicielskiego i uniezależnieniem do niego prawa od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka – zmianie ulegnie również wysokość zasiłku macierzyńskiego. Projekt ustawy został skierowany do konsultacji społecznych, a zmiany miałyby obowiązywać od 1 sierpnia br., z uwzględnieniem okresu przejściowego.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczeń kadrowo-płacowych? Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton >>

 

Jakie zmiany w zasiłkach macierzyńskich od sierpnia 2022 roku?

Zgodnie z aktualnymi przepisami z urlopu rodzicielskiego można korzystać przez okres do 32 tygodni (ciąża pojedyncza) lub 34 tygodni (ciąża mnoga). Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Natomiast 9 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie gwarantowane dla każdego z rodziców i nie będzie można go przenieść.

 

Aktualna wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi:

  • 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego – gdy ubezpieczona nie później niż 21 dni po porodzie złoży wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze;
  • 100% podstawy wymiaru zasiłku – za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego i pierwszych 6 lub odpowiednio 8 tygodni urlopu rodzicielskiego;
  • 60% postawy wymiaru zasiłku – za pozostały okres urlopu rodzicielskiego.

 

Po proponowanych zmianach wysokość zasiłku macierzyńskiego ulegnie podwyższeniu, tzn. 70% podstawy wymiaru zasiłku ma być wypłacane za pełen okres urlopu rodzicielskiego, a w przypadku tej samej wysokości zasiłku za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego – 81,5% podstawy wymiaru świadczenia.

Zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy wymiaru miałby być wypłacany także za okres urlopu rodzicielskiego:

  • w części przysługującej wyłącznie ubezpieczonemu ojcu dziecka, tj. 9 tygodni,
  • w przypadku niewykorzystania ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w pierwszym roku życia dziecka.

 

 Zgodnie z projektem wyrównanie pobranego zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru zasiłku ma przysługiwać na wniosek ubezpieczonego w sytuacji niewykorzystania w pierwszym roku życia dziecka ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 81,5% podstawy jego wymiaru.

 

Interesujesz się planowanymi zmianami na rynku pracy? Sprawdź koniecznie >> Ważne zmiany w Kodeksie pracy już w sierpniu 2022! << oraz artykuł Kancelarii Prawa Pracy Grant Thornton na temat pracy zdalnej >> Praca zdalna a COVID-19. Dokąd zmierzamy? Projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Część II <<

 

Zobacz także

Skomentuj