Alert! Dziś ostatni dzień na poinformowanie pracowników o nietworzeniu ZFŚS i niewypłacaniu świadczenia urlopowego!

31 stycznia mija termin na ogłoszenie pracownikom oficjalnej decyzji w sprawie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i wypłaty świadczenia urlopowego.

 

Jak co roku, do 31 stycznia, pracodawcy zatrudniający do 50 pracowników muszą formalnie powiadomić zatrudnionych o ewentualnej decyzji dotyczącej nietworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz niewypłacania świadczenia urlopowego.

Obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) dotyczy, co do zasady, pracodawców zatrudniających na dzień 1 stycznia 2024 r. co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

 

Decyduje wielkość firmy

Czynnikiem decydującym o tym, czy dopłata do urlopu dla pracowników będzie realizowana jako świadczenie urlopowe, czy jako dofinansowanie z ZFŚS, jest stan zatrudnienia na dzień 1 stycznia danego roku. W przypadku:

  • pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty na ową datę
  • oraz jednostek budżetowych (bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników),

powstaje obowiązek utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, w ramach którego pracodawcy – o ile się na to zdecydują – dokonują wypłat dofinansowania do urlopu. Pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników, nie mają obowiązku tworzenia ZFŚS, jednak mogą go utworzyć dobrowolnie, tak jak i podjąć decyzję o wypłacaniu dofinansowania do wypoczynku.

 

Pracodawcy zatrudniający poniżej 50 osób mają wybór w sprawie ZFŚS

W celu uniknięcia obowiązku tworzenia ZFŚS oraz wypłaty świadczenia urlopowego w 2024 r., pracodawca, który na dzień 1 stycznia 2024 r. zatrudniał mniej niż 50 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty) oraz nie jest objęty ZUZP (zakładowym układem zbiorowym pracy) ani regulaminem wynagradzania, powinien:

  • podjąć stosowna decyzję w tym zakresie (np. w formie uchwały lub obwieszczenia) oraz
  • przekazać pracownikom informację do 31 stycznia 2024 r. w sposób zwyczajowo przyjęty w danym zakładzie pracy.

Informacja ta dotyczy bieżącego roku i w razie potrzeby musi być ponawiana w kolejnych latach kalendarzowych.

 

Co grozi pracodawcy za niedopełnienie obowiązku informacyjnego wobec pracowników?

Brak przekazania informacji może skutkować przede wszystkim obowiązkiem utworzenia ZFŚS lub roszczeniami dotyczącymi wypłacenia świadczenia urlopowego – wraz z odsetkami – w przypadku pracowników, którzy skorzystali z 14 dni kalendarzowych nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego w 2024 roku. Ponadto na pracodawcę może zostać nałożona kara grzywny w wysokości do 30 000 zł.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także