Jak złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy?

Osoby chcące uzyskać dodatek solidarnościowy już od czerwca powinny się spieszyć – termin składania wniosków dotyczących tego miesiąca upływa już 30 czerwca!

 

ZUS poinformował w minioną sobotę, że jest gotowy do obsługi wypłat tzw. dodatku solidarnościowego – dzień po tym, jak stosowna ustawa uzyskała podpis prezydenta. Prezes ZUS Gertruda Uścińska podała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął „już blisko 1,5 tys. wniosków”. W jaki sposób można wnioskować o dodatek solidarnościowy i kto jest do niego uprawniony?

 

 Przypominamy – chodzi o świadczenie w wysokości 1400 zł dla osób, które po 15 marca 2020 r. straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Dodatek solidarnościowy można pobierać maksymalnie przez 3 miesiące. Można go otrzymać za czerwiec, lipiec i sierpień 2020 r., przy czym najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek! Więcej o dodatku solidarnościowym pisaliśmy tutaj>> (klik).

Aktualizacja! 23.06.2020, godz. 07:22

 
Wnioski – tylko elektronicznie!

Dodatek solidarnościowy można otrzymać za czerwiec, lipiec i sierpień 2020 r., przy czym najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2020 r. Oznacza to, że jeśli np. wniosek zostanie złożony w lipcu, to dodatek zostanie przyznany tylko na 2 miesiące (za lipiec i sierpień).

Wnioski o dodatek solidarnościowy należy składać na formularzu EDS – wyłącznie elektronicznie, przez portal PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS). Oznacza to, że konieczne jest założenie konta na PUE ZUS! Szczegółowe informacje na temat tego, jak zarejestrować się na Platformie ZUS w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej można znaleźć tutaj >>, natomiast w przypadku osób niebędących przedsiębiorcami, tj. m.in. emerytów/rencistów, zasiłkobiorców, lekarzy i innych ubezpieczonych w ZUS – tutaj >>. Dokładny instruktaż rejestracji i logowania na PUE ZUS można znaleźć tutaj >>.

Wniosek o dodatek solidarnościowy można podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

Informację o tym, czy ZUS przyznał wnioskodawcy prawo do dodatku solidarnościowego, można sprawdzić na PUE ZUS na profilu ubezpieczonego w zakładce „Dokumenty i wiadomości” w skrzynce odbiorczej.

 

 Szczegółowy instruktaż ZUS-u dotyczący umiejscowienia wniosku EDS na Platformie ZUS oraz sposobu jego wypełnienia znajduje się pod tym linkiem: https://www.zus.pl/documents/10182/3208584/Instrukcja+wype%C5%82nienia+wniosku+EDS.doc/1b2af875-3845-5a7e-bd40-9aef121504ed


W przypadku trudności technicznych związanych z wypełnianiem wniosku EDS należy się kontaktować z pracownikami Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem: 22 560 16 00* (* koszt połączenia wg umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym) – są dostępni pon. – pt. w godz. 7.00 – 18.00 lub przy pomocy innych dogodnych form kontaktu – szczegółowe „namiary” tutaj >>.

UWAGA! Ze względu na duże zainteresowanie dodatkiem aktualnie infolinie ZUS są przeciążone oraz bywają trudności w logowaniu się na PUE ZUS oraz w wypełnianiu wniosku EDS.

UWAGA! ZUS zaleca korzystanie z innej przeglądarki, niż Google Chrome (ponieważ przestała ona wspierać system Flex) – na platformę PUE ZUS należy się zalogować poprzez np. przeglądarkę internetową Firefox lub Internet Explorer.

 

Czy można dostać zasiłek bez rejestracji na Platformie ZUS?

W przypadku osób nieposiadających profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a także nie mających dostępu do bankowości elektronicznej, należy wejść na portal ZUS i kliknąć w żółty przycisk „Do rejestracji”, po czym wypełnić formularz. W przypadku tego typu rejestracji konieczna będzie wizyta w ZUS, w celu potwierdzenia tożsamości. Własną tożsamość należy potwierdzić maksymalnie w terminie 7 dni od daty dokonania rejestracji.

 

Chcesz wiedzieć, z jakich rozwiązań mogą skorzystać przedsiębiorcy uratować miejsca pracy? Zajrzyj tutaj >> (klik).  

 

Jak szybko wypłacany jest dodatek solidarnościowy?

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dodatek solidarnościowy, pieniądze powinny trafić na rachunek bankowy wskazany we wniosku w ciągu 7 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji, jak podaje ZUS.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

Kto może pobierać dodatek solidarnościowy, a kto nie?

Do dodatku solidarnościowego uprawnione są osoby, które:

  • w 2020 r. pracowały na etacie łącznie przez co najmniej 60 dni i których pracodawca po 15 marca 2020 r. rozwiązał umowę za wypowiedzeniem lub upłynął okres, na który ich umowa została zawarta;
  • są bezrobotne (również takie, które zarejestrowały się w urzędzie pracy);
  • osoby legalnie przebywające na terenie RP (w tym cudzoziemcy).

W okresie pobierania dodatku solidarnościowego nie można otrzymywać równocześnie zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium z urzędu pracy. W sytuacji otrzymania już świadczenia za dany miesiąc urząd pracy zawiesi dotychczasowe świadczenie na okres pobierania dodatku solidarnościowego i wypłaci je za dany okres w kwocie pomniejszonej o wypłacony już zasiłek. Czyli jeśli osoba bezrobotna pobrała już w czerwcu zasiłek dla bezrobotnych, dodatek solidarnościowy zostanie jej wypłacony za czerwiec w kwocie pomniejszonej o wypłaconą już kwotę zasiłku.

 

  UWAGA! Do pobierania dodatku solidarnościowego nie są uprawnione osoby posiadające inny tytuł do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego (w ZUS lub KRUS).


 
Dodatek solidarnościowy jest zwolniony z potrąceń komorniczych.

W czasie pobierania dodatku solidarnościowego beneficjenci programu podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego.

 

 Szczegółowe informacje na temat możliwość uzyskania dodatku solidarnościowego można znaleźć także w komunikacie na stronie resortu rodziny pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/jak-otrzymac-dodatek-solidarnosciowy oraz na stronie ZUS-u pod adresem: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/pracujacy/-/publisher/details/1/dodatek-solidarnosciowy-karta/2593383. Dodatkowe informacje – dodatek solidarnościowy w pytaniach i odpowiedziach – są również dostępne na rządowej stronie pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/dodatek-solidarnosciowy-w-pytaniach-i-odpowiedziach.

 

Potrzebujesz wsparcia dla swojej firmy w tym trudnym czasie?

Skorzystaj z pakietu szczepionkowego Grant Thornton >>.

Te usługi pomogą Tobie przetrwać kryzys >>.  

 

Zobacz także

25 komentarzy

  • ewewee 22 czerwca 2020  

    Jak złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy? A może tytuł powinien być Gdzie złozyć ….

    • Honorata Zakrzewska-Krzyś 22 czerwca 2020  
      mm

      Tak jak podajemy w treści, wniosek o dodatek solidarnościowy można składać „wyłącznie elektronicznie, przez portal PUE ZUS”, czyli poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

  • Monika 22 czerwca 2020  

    Jestem zalogowana na PUE ZUS i żadnego wniosku nie ma!!!!!!!

    • Honorata Zakrzewska-Krzyś 23 czerwca 2020  
      mm

      Jeśli system ZUS-u szwankuje i zawartość nie wyświetla się poprawnie, to proponuję:
      1) spróbować dostać się na PUE ZUS z innej przeglądarki, niż Google Chrome (wczoraj ZUS podał komunikat, że Google Chrome przestało wspierać system Flex, i zalecają skorzystanie z przeglądarek Firefox lub Internet Explorer);
      2) kontakt z pracownikami Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem: 22 560 16 00* (* koszt połączenia wg umowy klienta z operatorem telekomunikacyjnym) – są dostępni pon. – pt. w godz. 7.00 – 18.00 lub przy pomocy innych dogodnych form kontaktu (tutaj są namiary: https://www.zus.pl/o-zus/kontakt/centrum-obslugi-telefonicznej-cot-). Usiłowałam wczoraj się tam dodzwonić – jest ciężko, ale proszę próbować.
      Gdyby nie była Pani pewna czy na PUE ZUS sprawdziła Pani wszystkie opcje, proszę zajrzeć jeszcze do instrukcji ZUS (kliknąć drugi link – w sekcji „Kiedy i jak złożyć wniosek” – na tej stronie: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/pracujacy/-/publisher/details/1/dodatek-solidarnosciowy-karta/2593383).

      Wszystkiego dobrego!

  • Katarzyna 22 czerwca 2020  

    czy jeżeli jestem na zwolnieniu lekarskim to należy mi się dodatek solidarnościowy?

    • Honorata Zakrzewska-Krzyś 24 czerwca 2020  
      mm

      Szanowna Pani Katarzyno,
      w ZUS-ie uzyskałam dziś informację, że jeśli została Pani zwolniona po 15 marca, ale zaraz po ustaniu zatrudnienia zaczęła Pani pobierać zasiłek chorobowy, to wówczas przysługuje Pani dodatek solidarnościowy, ale równocześnie nie przysługuje Pani zasiłek chorobowy. Zatem proszę rozważyć, czy bardziej się Pani kalkuluje pobieranie zasiłku chorobowego czy dodatku solidarnościowego. Pobieranie obu świadczeń równocześnie jest niemożliwe. Są one alternatywne.

      Z pozdrowieniami,
      H. Krzyś

  • Ja 22 czerwca 2020  

    Witam serdecznie mam pytanie a co z tymi osobami ktore pracowały w czechach i z dniem 30 kwietnia staciły pracę w skutek covid 19 ? Jak my możemy założyć wnioski bo na stronie zus się po prostu nie da proszę o pomoc

    • Honorata Zakrzewska-Krzyś 24 czerwca 2020  
      mm

      Szanowna Pani,
      dodatek solidarnościowy jest przewidziany dla pracowników zatrudnionych w podmiotach działających na terytorium RP, zatem jeśli nie była Pani zatrudniona w Polsce, świadczenie to niestety nie będzie Pani przysługiwało, jak się upewniłam dziś na infolinii ZUS-u.

      Trzymam kciuki za Pani powodzenie!
      Z poważaniem,
      H. Krzyś

  • Jola 22 czerwca 2020  

    Dzień dobry
    Mam konto na portalu PUE ZUS i chciałam złożyć wniosek już dzisiaj ale utknęłam na stronie 2.
    Jestem zarejestrowana w PUP i mam przyznany zasiłek dla bezrobotnych od 01.06.2020 ale go jeszcze nie dostałam bo z tego co wiem takie zasiłki są wypłacane z dołu, a tymczasem we wniosku EDS w pkt. III DODATKOWE WYMAGANE INFORMACJE trzeba zaznaczyć
    „Jestem zarejestrowana/y w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i w miesiącu złożenia wniosku pobrałam/em zasiłek/stypendium w wysokości” i tutaj wpisać kwotę tylko że nie ma możliwości wpisania kwoty 0
    pokazuje się błąd : Pobrana przez Ciebie kwota zasiłku/stypendium powinna być większa od zera……
    chociaż poniżej jest taka informacja 'W przypadku pobrania zasiłku/ stypendium w tym samym miesiącu, lecz po dacie złożenia wniosku, zobowiązuję się do niezwłocznego poinformowania o tym fakcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”
    Co w takiej sytuacji należy zrobić ?

    • Honorata Zakrzewska-Krzyś 23 czerwca 2020  
      mm

      Dzień dobry, wysłałąm Pani odpowiedź przed chwilą na podany adres mailowy.
      Wszystkiego dobrego,
      H. Krzyś

      • Emilka 23 czerwca 2020  

        Dzień dobry, mam taką sytuację jak Pani Jola. Co mogę zrobić?

        • Honorata Zakrzewska-Krzyś 24 czerwca 2020  
          mm

          Pani Emilio,
          w ZUS-ie uzyskałam dziś informację, że w takiej sytuacji (gdy nie otrzymała Pani jeszcze swojego pierwszego zasiłku dla bezrobotnych) należy nie zaznaczać pola „Jestem zarejestrowana/y w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i w miesiącu złożenia wniosku pobrałam/em zasiłek/stypendium w wysokości”, ponieważ kwota „0” nie przejdzie przez system.
          Poza tym powyższe zdanie jest koniunkcją – z perspektywy logiki matematycznej (najbliższej zapewne twórcom systemu IT ZUS-u). Oznacza to, że aby koniunkcja dwóch równoważnych zdań była prawdziwa, oba zdania – połączone spójnikiem „i” – powinny być prawdziwe. Tymczasem Pani nie dostała jeszcze pieniędzy, zatem nie pobrała Pani zasiłku. Tym bardziej więc można założyć,m że nie powinna Pani zaznaczać tego pola.
          Niemniej, jak zaznaczyła dziś moja rozmówczyni z ZUS-u:
          1) w urzędzie pracy powinna Pani zgłosić, że stara się Pani o dodatek solidarnościowy,
          2) gdy otrzyma Pani już zasiłek i przypadnie to po dacie złożenia wniosku, powinna Pani niezwłocznego poinformować o tym fakcie również ZUS.

          Wszystkiego dobrego!
          H. Krzyś

    • Angelika 23 czerwca 2020  

      Witam, ja również mam ten sam problem.
      Czy mozna go jakoś rozwiązać?

      • Honorata Zakrzewska-Krzyś 24 czerwca 2020  
        mm

        Pani Angeliko,
        moja odpowiedź znajduje się pod komentarzem dla m.in. p. Emilii.

        Pozdrawiam serdecznie,
        H. Krzyś

    • Ewa 23 czerwca 2020  

      Ja też mam identyczny problem! Panie w zusie w moim mieście same nie wiedzą do końca, a wniosek już wysłałam i nie mam pojęcia czy dobrze. Identyczna sytuacja jak u Pani Joli. Pomocy!!

      • Honorata Zakrzewska-Krzyś 24 czerwca 2020  
        mm

        Pani Ewo, proszę nie zaznaczać pola „Jestem zarejestrowana/y w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i w miesiącu złożenia wniosku pobrałam/em zasiłek/stypendium w wysokości”, ponieważ kwota „0” nie przejdzie przez system. Natomiast po uzyskaniu zasiłku proszę niezwłocznie poinformować o tym fakcie ZUS. Swoją drogą – jak informuje ZUS – powinna Pani także zgłosić w urzędzie pracy, że ubiega się Pani o dodatek solidarnościowy.

        Z serdecznymi pozdrowieniami,
        H. Krzyś

  • Lena 23 czerwca 2020  

    Dzień dobry
    Czy umowa na okres PRÓBNY gdzie skladki byly odprowadzane ponad 60 dni,a umowa wygasła po 15.03.2020 również kwalifikuje się na dodatek solidarnościowy?

    • Honorata Zakrzewska-Krzyś 24 czerwca 2020  
      mm

      Szanowna Pani,
      z informacji jakie uzyskałam, wynika że tak – kwalifikuje się.

      Wszystkiego dobrego,
      H. Krzyś

  • Agnieszka 23 czerwca 2020  

    Witam ja również proszę o informacje jak wypełnić poprawnie wniosek jestem zarejestrowana w urzędzie pracy od 12 czerwca żadna kwota zasiłku jeszcze nie wpłynęła kwota 0 nie przechodzi przez system
    podobnie rzecz się ma z punktem 3 oświadczenia jeśli jestem zarejestrowana w urzędzie pracy to mam go zaznaczyć ? Z góry dziekuje za informacje w tej sprawie

    • Honorata Zakrzewska-Krzyś 24 czerwca 2020  
      mm

      Pani Agnieszko, tak jak odpowiedziałam już na wcześniejsze komentarze, proszę nie zaznaczać pola „Jestem zarejestrowana/y w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i w miesiącu złożenia wniosku pobrałam/em zasiłek/stypendium w wysokości”. System nie przyjmuje wartości „0” w polu kwoty uzyskanego zasiłku. Gdy tylko dostanie Pani pieniądze, proszę niezwłocznie poinformować o tym fakcie ZUS oraz wcześniej zgłosić w urzędzie pracy, że ubiega się Pani o dodatek solidarnościowy. Tak przynajmniej radzi ZUS, zgodnie z najświeższymi wytycznymi, jakie dziś otrzymali pracownicy Zakładu.

      Z serdecznymi pozdrowieniami,
      H. Krzyś

  • rob 24 czerwca 2020  

    W ustawie jest zapis , że należy niezwłocznie poinformować Zus o okolicznościach mających wpływ na ustanie dodatku. Czy to znaczy, że jeśli np. 15 lipca rozpocznę pracę, muszę to zgłosić i dodatek będzie zabrany, lub do częściowego zwrotu?

    • Honorata Zakrzewska-Krzyś 24 czerwca 2020  
      mm

      Dzień dobry,
      dokładnie tak – w przypadku podjęcia zatrudnienia po przyznaniu dodatku solidarnościowego należy niezwłocznie o tym fakcie poinformować ZUS. Dodatek ten jest przewidziany wyłącznie dla osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, bez środków do życia. Zatem jeśli uzyska Pan zatrudnienie i będzie Pan w stanie samodzielnie się utrzymać, nie może Pan liczyć na dodatkowe świadczenie z ZUS-u.

  • Angelika 24 czerwca 2020  

    Witam, ja również mam ten sam problem.
    Czy mozna go jakoś rozwiązać?

  • Ewa 25 czerwca 2020  

    Dziekuje za odpowiedz. Mam jeszcze pytanie odnośnie punktu IV. Oświadczenia. Jestem zarejetsrowana od 3 czerwca w Urzędzie Pracy, należy mi sie zasiłek dla bezorobotnych, ale dopiero dostanę go w lipcu. Co mam zaznaczyc w punkcie3) „nie podlegam ubezpieczeniom społecznym , ubezpieczeniu społecznemu rolników, lub obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu (nie dotyczy osób zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotne lub pobierające stypendium oraz osób zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny).”? zaznaczylam ten punkt gdyż system rowniez nie pozwala na niezaznaczenie niczego.

  • Grzegorz 3 lipca 2020  

    zostalem zwolniony z dniem 31 czerwca czyli od lipca jestem bezrobotny po 16 latach pracy. Dali nam do podpisania porozumienie stron zeby skrócic okres wypowiedzenia do miesiaca. zakład został zlikwidowany 200 ludzi stracilo prace Zus mi odpisał ze w takiej sytuacji nie dostane nic bo musi byc wypowiedzenie lub nie przedłużenie umowy. Gdzie tu sens ? ja po tylu latch pracy zostalem zwolniony bo pracodawaca zlikwidowal niby z przyczyn koronawirusa zaklad pracy dali nam do podpisania porozumienie a teraz zus mi mowi ze mi sie nie nalezy bo co? a ktos kto popracowł dwa miesiace i nie chcial przedluzenia umowy lub zostal zwolniony tak jak ja tylko z innym nagłowkiem dostanie . To jakieś chore przepisy , Mam napisane na umowie ze z zwolnienie nastepuje z przyczyn nie dotyczących pracownika czyli nie z moje winy i zgody. brak słow w tym kraju tylko nieroby i 500 dostaja ci co i tak maja pieniadze a dla zwyklego czlowieka ktory na to wszystko pracuje odporowadzajac podatki , jak trzeba to nie ma .

Skomentuj