Świadczenie rehabilitacyjne w 2021 roku

Komu i w jakich okolicznościach przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? Na jaki okres można się o nie ubiegać i ile ono wynosi? Poniżej kluczowe informacje.

 

Świadczenie rehabilitacyjne, to świadczenie przyznawane przez lekarza orzecznika ZUS i wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych gdy:

  • pracownik pobierał zasiłek chorobowy przez 182 dni (lub 270 dni w przypadku niezdolności do pracy w okresie ciąży i w przypadku zachorowania na gruźlicę);
  • dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje na poprawę zdrowia i odzyskanie zdolności do pracy.

 

UWAGA! Aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne niezbędne jest złożenie wniosku ZUS ZNp-7 wraz z załącznikami, nie później niż 6 tygodni przed zakończeniem pełnego okresu zasiłkowego. Termin na rozpatrzenie przez ZUS kompletnego wniosku wynosi 60 dni od jego wpływu do ZUS.

Przeczytaj RAPORT „HR-owiec na rynku pracy” czerwiec 2021 >> (klik) 
Ile może zarobić HR-owiec? W jakich miastach szybko znajdzie pracę? Na jakie benefity może liczyć? 

 

Na jaki okres można dostać świadczenie rehabilitacyjne?

Pracownik może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego na 3 miesiące. Jeżeli w tym czasie pracownik nie odzyska zdolności do pracy, może złożyć wniosek o przyznanie go na kolejny okres. jednak należy pamiętać, że łączny okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego nie może przekroczyć 12 miesięcy.

Jeżeli po upływie tego okresu pracownik nadal jest niezdolny do pracy, może ubiegać się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >>

W jakiej wysokości jest świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne przez pierwsze trzy miesiące jest przyznawane w wysokości 90% wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. W późniejszym okresie (tj. od 4 do 12 miesiąca) wysokość świadczenie rehabilitacyjnego wynosi 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Jeśli stan zdrowia pracownika jest następstwem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, świadczenie rehabilitacyjne jest wypłacane w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

 

PRZYPOMINAMY! Podstawa wymiaru zasiłku, to średnie wynagrodzenie danego pracownika z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających wystąpienie niezdolności do pracy.

 

Źródło: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Zobacz także

Skomentuj