Praca zdalna #5: Uprawnienia rodzicielskie

Projekt dotyczący pracy zdalnej przewiduje dodatkowe uprawnienia dla rodziców. Oprócz 12 dni okazjonalnej pracy zdalnej ustawodawca przewidział prawo do pracy zdalnej dla rodziców dzieci do lat 4.

 

Rodzice, którzy wychowują dzieci do ukończenia 4 roku życia będą mogli skorzystać z możliwości pracy w formie zdalnej. Pracodawca będzie miał obowiązek uwzględnienia wniosku pracownika. Wyjątkiem będzie jedynie sytuacja, w której świadczenie pracy w formie zdalnej nie będzie możliwe ze względu na organizację pracy lub jej rodzaj. Jedynie w tych dwóch przypadkach pracodawca będzie miał prawo odmowy uwzględnienia wniosku pracownika o świadczenie pracy w formie zdalnej. Te same przepisy będą obowiązywały, jeśli dziecko posiada np. orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. W ich przypadku przepisy te będą mogły być wykorzystywane również po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów Grant Thornton >> 

 

Plusy zdalnej pracy dla rodziców dzieci do 4 roku życia

Wprowadzenie takiej możliwości będzie miało szczególne znaczenie w przypadku nagłych sytuacji losowych, gdy np. pojawi się problem z kim zostawić dziecko. Doba pandemii pokazała, że rodzice, a szczególnie matki – świetnie radzą sobie wykonując obowiązki pracownicze, jednocześnie mając pod opieką dzieci. Umożliwi to również zaoszczędzenie czasu na dojazdy, który rodzic będzie mógł wykorzystać by spędzić go z dzieckiem. Przepis ten wpłynie również na aktywizację matek na rynku pracy po urodzeniu dziecka.

W przypadku odmowy uwzględnienia wniosku pracownika, pracodawca będzie musiał poinformować o tym zainteresowanego w terminie 5 dni roboczych od dnia złożenia przez niego wniosku.

 

Aktywizacja rodziców małych dzieci jest priorytetem

Plan aktywizacji rodziców został również wpisany w uchwałę w sprawie Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2021. Wśród jego głównych celów znajduje się punkt dotyczący aktywizacji osób nieaktywnych zawodowo i posiadających małe dzieci. Punkt ten jest realizowany za pomocą procedowanych przepisów nad pracą zdalną. Chodzi tutaj właśnie o zapewnienie rodzicom elastyczności w godzinach pracy, jak również możliwości pracy zdalnej.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z cyklem artykułów dotyczących projektowanych zmian – dziś część ostatnia #5 pt.: Uprawnienia rodzicielskie podczas zdalnej pracy. Zachęcamy także do lektury wcześniejszych części:

 

  1. Jak wypracować i gdzie zawrzeć regulacje dotyczące pracy zdalnej?
  2. Co określa porozumienie i regulamin pracy zdalnej?
  3. Obowiązki pracodawcy i pracownika dotyczące zdalnej pracy.
  4. Kontrola pracownika i BHP przy pracy zdalnej.
  5. Uprawnienia rodzicielskie podczas zdalnej pracy.

 

Zobacz także

Skomentuj