Zmiany w potrąceniach z wynagrodzeń i zasiłków od 25 marca 2024 roku!

25 marca br. wejdą w życie zmiany w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, które wprowadzają nową definicję wynagrodzenia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jakie będą tego skutki dla pracodawców i pracowników?

 

Nowe regulacje, mające wejść w życie 25 marca br., zostały uchwalone już rok temu, jednak przyjęto dla nich aż roczne vacatio legis. Ich istotą jest rozszerzenie definicji wynagrodzenia i wprowadzenie jednolitego procesu potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków oraz wydłużenie obowiązkowego okresu dokonywania potrąceń egzekucyjnych przez pracodawców. Zmiany te wpłyną bezpośrednio na realizację przez pracodawców ich obowiązków i są odpowiedzią na potrzebę usprawnienia i zwiększenia efektywności procesu egzekucji, w celu m.in. redukcji obciążeń administracyjnych dla pracodawców.

 

Czy wiesz, że >> wzrosły kwoty wolne od potrąceń i egzekucji od 1 marca 2024 roku? <<

 

Nowa definicja wynagrodzenia

Główną zmianą jest rozszerzenie definicji wynagrodzenia, która od 25 marca br. obejmie również przysługujące dłużnikowi świadczenia pieniężne z FUS w razie choroby i macierzyństwa, wypłacane przez pracodawcę. Dotychczas termin „wynagrodzenie” był definiowany jako wynagrodzenia oraz niewyłączone spod egzekucji inne świadczenia pieniężne związane z pracą lub funkcją wykonywaną przez zobowiązanego na podstawie stosunku pracy oraz innej podstawie, jeśli z tego tytułu otrzymywał on okresowe świadczenia pieniężne (art. 1a ust 17 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). To rozszerzenie ma na celu umożliwienie organom egzekucyjnym wystawiania jednego zajęcia, obejmującego zarówno wynagrodzenie, jak i zasiłki. Dzięki temu pracodawca będzie realizował jedno zajęcie za pomocą jednego przelewu środków lub będzie udzielał jednej odpowiedzi organowi egzekucyjnemu w przypadku wystąpienia ewentualnych przeszkód w realizacji takiego zajęcia.

 

 WAŻNE! Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków pozostają niezmienione i będą realizowane dwojako: (1) z wynagrodzeń – na podstawie kodeksu pracy, (2) z zasiłków – na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

 

Wydłużenie o rok obowiązkowego okresu dokonywania potrąceń egzekucyjnych

Jedną z istotnych zmian, wprowadzonych ww. ustawą, jest wydłużenie obowiązkowego okresu dokonywania potrąceń egzekucyjnych z wynagrodzeń i zasiłków na czas 12 miesięcy po ustaniu stosunku pracy (tj. po jego rozwiązaniu bądź wygaśnięciu). Wcześniej obowiązek dokonywania potrąceń ograniczał się jedynie do okresu zatrudnienia pracownika. Dzięki temu wierzyciele mają zyskać większą pewność co do odzyskania należności, natomiast dla pracodawców oznacza to konieczność zwiększenia uwagi na ewentualne zobowiązania swoich byłych pracowników, co jest szczególnie istotne w przypadku świadczeń wypłacanych po zakończeniu zatrudnienia, takich jak premie, nagrody, prowizje czy inne świadczenia okresowe.

 

Potrzebujesz wsparcia w zakresie kadrowo-płacowym? >> Skorzystaj z outsourcingu kadrowo-płacowego Grant Thornton <<

mm

Starszy specjalista ds. content marketingu w Grant Thornton. Prasowy dziennikarz ekonomiczny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, samodzielna księgowa. Wieloletni współpracownik Grupy Wydawniczej Infor oraz Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Pisała m.in. dla Dziennika Gazety Prawnej czy Wydawcy Harvard Business Review Polska. Laureatka wyróżnienia prasowego „Pióro Odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zobacz także