Czego nie umieszczać w regulaminie wynagradzania?

Sprawdź jakie zapisy w regulaminie wynagradzania mogą spowodować, że będziesz musiał wypłacać pracownikom wyższe wynagrodzenie, niż określają przepisy prawa.

 

Na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracownicy uprawnieni są, poza wynagrodzeniem zasadniczym, do szeregu składników, które muszą być wypłacone, jeśli zaistnieją określone okoliczności warunkujące ich wypłatę. Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • wynagrodzenie i dodatek za pracę nadliczbową,
  • dodatek za pracę nocną,
  • wynagrodzenie za czas niezawinionego przestoju,
  • wynagrodzenie chorobowe
  • różne odprawy i odszkodowania.

 

Dlaczego unikać powtarzania w regulaminie wynagradzania zapisów np. kodeksu pracy? 

Ponieważ przepisy określają również wysokość i sposób obliczania tych świadczeń, nie ma potrzeby, aby regulamin powtarzał zapisy wyjęte z kodeksu pracy (kp) lub innych ustaw czy rozporządzeń. Dlaczego?

 

Nawet, jeśli regulacje kodeksowe czy inne, nie znajdą się w regulaminie wynagradzania, to obowiązek ich wypłaty będzie istniał. Co więcej, takie zapisy w praktyce mogą się stać w dłuższej perspektywie kłopotliwe. W razie jakiejkolwiek zmiany przepisów może się okazać, że albo te zapisy staną się nieaktualne i nieobowiązujące – w razie zmian na korzyść pracowników, albo – w sytuacji zmiany przepisów na niekorzyść pracowników, pracodawca na podstawie regulaminu będzie musiał je wypłacać na dotychczasowych warunkach, jako korzystniejszych!

 

Wyjątkowe sytuacje w regulaminie wynagradzania

Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracodawca chciałby ukształtować zasady wypłaty tych składników korzystniej, niż wynika to z ogólnych przepisów (np. wypłacać wynagrodzenie chorobowe zawsze w wysokości 100%, czy zwiększyć wysokość dodatków za pracę nadliczbową, bądź nocną). Wtedy konieczne będą odpowiednie zapisy w regulaminie.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnej polityki płacowej oraz zasad kształtowania regulaminu wynagradzania?

Zapoznaj się z naszym poradnikiem pt. Nowoczesna i antydyskryminacyjna polityka płacowaczęść 1 oraz część 2!

Owocnej lektury!

 

oprac. HZK

Zobacz także

Skomentuj